Müftülere nikah Salı günü Meclis Genel Kurulu'nda, kadınlar acil eylemde

 

Müftülere nikah kıyma yetkisini de içeren Nüfus Hizmetleri yasa tasarısının görüşme için 10 Ekim Salı günkü Meclis Genel Kurulu'na yetiştirilmeye çalışıldığı belirtildi

06.10.2017
Yazı Boyutu:  
Müftülere nikah kıyma yetkisi tanıyan yasa tasarısına karşı  aylardır eylemde olan ve kendilerine sorulmayan, talepleri görmezden gelinen kadın örgütleri tasarının Salı Günü Meclis Genel Kurulu'nda görüşebileceği olasılığı üzerine acil eylem çağrısı yaptı. Ankara Kadın  Platforma adına açıklama yapan Hilal Zambakçı, İçişleri Komisyonu'nun kararını tanımadıklarını vurgulayarak tüm milletvekilerine, Müftülük yasasını geri çekmeye çağırarak “Bu yasa Meclis’ten geçmeyecek” dedi. 

Öteyandan tasarıyla ilgili AKP'li kadın vekiller sessizliklerini korurken, MHP'li Ruhsar Demirel'in de tasarıya tepkili olduğu belirtilirken, CHP'li ve HDP'li kadın milletvekilleri, kadın örgütleri gibi tasarının iptalini istiyorlar.

Bu konuda  CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan medeni yasanın kadınlar için önemli olduğunu ve kadın mücadelesinin kazanımı olduğunu belirterek, bu tasarı ile bu kazanımların yok edilmek istendiğini kaydetti. Şenal Sarıhan "Bu tasarı alt komisyondan büyük bir hızla TBMM önüne getirilmek için ele alındı. Ve çoğunluk ne derse o oluyor. Bu çoğunluğa da bir tek adam emir veriyor.Yapılan laikliğe aykırıdır. Din görevlileri din işleriyle ilgilenmeli.Soruyoruz! Neden böyle acele ediyorsunuz? Bu tasarı bir ayrıştırmaya neden olacak ve kötü kullanılabilecek.Bugün de kadınları Meclise almayarak yeni bir ayrımı yaptılar.Kadınlar haklarına sahip çıkacaktır" diye konuştu.
 
Hüda Kaya: Erkekler karar veriyor!
 
HDP Milletvekili Hüda Kaya ise, yasa tasarısını kadınlar olarak reddettiklerini ve mücadele edeceklerini belirterek, “Önceki yasada olduğu gibi bunu da kazanacağız” dedi.
 
Tasarının oylamaya sunulduğu komisyonun tamamen erkek ve muhafazakar olduğunu aktaran Hüda, “Kadınlar hakkında erkekler karar veriyor. Bu tasarı tekçilik zihniyetinin bir sonucudur. Bu tekçilik erkekçiliği de barındırıyor. Bu erkekçilik kadınlar hakkında her türlü kararı verme hakkını kendinde görüyor. Bu tasarı tecavüzü meşrulaştıracak. Sahte dincilikle muhafazakar kesimlerin gözü boyanmaya çalışılıyor. Nikah kıymak için hoca, müftü ve erkek olmaya gerek yok. Biz Müslüman, geminist ve bütün kadınlar olarak reddediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Salı günü Genel Kurul için çağrı
 
Hüda Kaya ayrıca, komisyondaki görüşmelerin ve yasa tasarısının Salı günü Meclis Genel Kurulu’na yetiştirilmeye çalışıldığını bildirerek, “Bu yasaya, bu haksızlığa karşı çıkan bütün çevreler önümüzdeki Salıya kadar çok daha güçlü tepkimizi ortaya koymamız gerekiyor” dedi.
 
Candan Yüceer: Tasarı 15 yılda adım adım getirildi
 
CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer de, tasarının  15 yıllık AKP iktidarı boyunca adım adım getirildiğini belirterek, "81 ilde binlerce evlendirme memuru var Bunlar yetmedi mi de bu tasarı getirildi?" diye konuştu.
 
Sibel Yiğitalp: Kadın kazanımları yok sayılıyor

Son olarak söz alan HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, "Dilerdik ki AKP'li kadınlarda bugün burada olsaydı. Bu tasarı bütün kadınları ilgilendiren bir tasarı. Kadınların kazanımlarını yok sayan bir tasarı ile karşı karşıyayız. Bütün insanları bu tasarıya karşı mücadele etmeye çağırıyorum” dedi.
 

Üye OlÜye Girişi