Müftülere nikah yetkisi  tasarısı İzmir'de protesto edildi

 

İzmir Kadın Platformu, Müftülüklere resmi nikah yetkisi tanıyan maddenin de içinde yer aldığı Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın geri çekilmesi talebiyle İzmir'de kadınlar Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem yaptı.

05.10.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir kadın Platformu çatısı altında gerçekleştirilen eylemde, kadınlar "Bu yasalar böyle geçmeyecek", "AKP'den hesabı kadınlar soracak", "Kadınlar susmadı, susmayacaklar" sloganları attı. 

Evrensel'in haberine göre, Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişindeki Konak Belediyesi'nin Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde  saat 19.00'da düzenlenen etkinlikte konuşan Evrim Çakır, müftülüklere verilecek nikâh yetkisinin eşitsizliğin garantisi olacağına dikkat çekerek, yıllardır mücadele ile kazandıkları hakları geri vermeyeceklerini vurguladı.

TASARI GERİ ÇEKİLSİN

Platform'un hazırladığı metni okuyan Evrim Çakır, sözkonusu tasarıya karşı sokaklarda tepki gosterdiklerini hatirlaratak, bu tepkilere kulaklarini tikayan iktidarın tasarıyı yeniden İçişleri Bakanlığı'na getirdigini belirtti. 

Çakır, "Diyanet İşleri Başkanlığı sosyal politika alanından ve medeni haklarimizla ilgili konulardan çekilmelidir" dedi. Çocuk yaşta evlendirmenin cinsel istismar olduğunu hatırlatan Çakır,  "Kesinlikle engellenmeli ve açıkça suç olarak düzenlenmelidir" dedi.

Nüfus Hizmetleri Kanununda, "Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılır" şeklindeki ibarenin, cinsel istismarın üzerini örtmenin bir yöntemi olacağını ifade eden Çakır, Anayasa'da, yasalarda ve son olarak tasarıda geçen "genel ahlak" gibi sınırları belirsiz bir tanımlamaya da karşı olduklarını vurgulayan Çakır, bu tasarılar toplumun islamcılaştırılması ile doğrudan ilgilidir... Tek adam diktatörlüğünün kurumsallaştırılmasına zemin hazırlamayı hedeflemektedir" diye konuştu.

Platform olarak tüm kadınları laikliği savunmaya ve eşit ve özgür bir hayat için mücadeleye çağırdı. (İzmir/EVRENSEL )
Üye OlÜye Girişi