Müftülere nikah yetkisi veren tasarı Komisyonda kabul edildi

 

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

6.10.2017
Yazı Boyutu:  
Ankara Kadın Platformu'nun tasarının geri çekilmesi talebiyle bu sabah Meclis'e girmek istemelerinin polisçe engellenmesi ve kadınların Meclis'e alınması için çaba gösteren CHP'li erkek milletvekillerinin de tartaklanmasına sahne  oldu.Ankara Kadın Platformu çatısı altındaki kadın örgütleri üyeleri, müftülere nikâh yetkisi veren yasa tasarı hakkında milletvekilleriyle görüşmek için sabahın erken saatlerinde Meclis önüne geldi. Platform üyesi bazı kadınların Meclis'e girmesine izin verilmedi. Bunun üzerine CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Antalya Milletvekili Nefi Kara ve İstanbul Milletvekili Ali Şeker konuyla ilgili açıklama yaparken, polis milletvekilleri ve Ankara Kadın Platformu Üyelerine saldırdı.

Bu sırada içişleri Komisyonu'nda görüşülen tasarı kapsamında doğum bildirimlerinin sağlık kuruluşlarında yapılabilmesi ve müftülere de nikah kıyma yetkisi tanıyan 6. madde kabul edildi.

Tasarıya göre aile kütükleri tek bir kayıt altında tutulacak, vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve yerleşim yeri adresleri elektronik ortamda kayıt altına alınacak.
 
İkamet izni verilen yabancılar, bakanlıkça kimlik numarası verilerek yabancılar kütüğüne kaydedilecek.

Doğum bildirimleri sağlık kuruluşlarında yapılabilecek. Yasa tasarısı ile müftülere de nikah kıyma yetkisi verilecek.

Eyüp isminin ’Eyüpsultan’ olarak değiştirilmesinin öngörüldüğü tasarıya göre, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün ihtiyacını karşılamak üzere bin 600 kadro ihdas edileceği ifade edildi.
(Foto: Birgün)
Üye OlÜye Girişi