Müftülüklere resmi nikah yetkisine KADEM'den destek

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar'ın da kurucuları arasında yer aldığı KADEM, müftü nikah kıyma yetkisi verilmesini öngören tasarının laiklikle çelişmediğini ileri sürdü

31.07.2017
Yazı Boyutu:  
Dini nikahı ve çocuk yaşta evlililikleri meşrulaştıracak olan, imamlara nikah kıyma yetkisi veren kanun teklifi için  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM)den "medeni kanuna uygun" açıklaması geldi.

İl ve ilçe müftülerine resmi nikah kıyma yetkisi verilmesini içeren kanun teklifi TBMM Başkanlığı'na sunulmuştu. Başbakan Binali Yıldırım'ın "müjdelediği" kanun teklfi dini nikah ve çocuk evliliğini meşrulaştıracak ve yaygınlaştıracak. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan'ın başkan yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) yaptığı açıklamada düzenlemenin "medeni kanuna uygun" olduğunu öne sürdü. Yapılan açıklamada "evlilik akdinin kolaylaşması ve yaygınlaşması" açısından "uygun" olduğu ileri sürüldü. 
Av. Taşdelen: AKP müftülerle sınırlı kalmayacak, camilerde de nikah kıyılmaya başlanacak

LAİKLİK İLKESİNİ İHLAL ETTİĞİ YANLIŞMIŞ

İmamlara ve müftülere nikah kıyma yetksi veren kanun teklifinin tartışma yaratması üzerine Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ  sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda değişikliğin "laiklik ilkesine aykırı olmadığını aksine hukuk devletinin gereği" olduğunu iddia etmişti. KADEM yaptığı açıklamada Bozdağ'ın iddiasını destekleyerek, "yasa tasarısnın laiklik ilkesini ihlalilinin" geçersiz ve yanlış olduğunu öne sürdü.
Üye OlÜye Girişi