Muhteşem Yüzyıla RTÜKten ince ayar!

 

RTÜK Başkanı Muhteşem Yüzyıl ın senaryosunda değişiklik beklentisi olduğunu söyledi

01.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

RTÜK Başkanı Davut Dursun, Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaryonunda bir takım değişikliklere gidilmesini savunarak, dizinin yapımcılarını "hassasiyet"e davet etti.
 
Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Davut Dursun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP'lilerin saldırdıkları Muhteşem YÜzyıl dizisi hakkında yaptığı açıklamada dizide bir takım değişiklikler yapılması gerektiğini savundu.
 
Hürriyet Gazetesi'nden Meltem Özgenç'in haberine göre Dursun, dizinin Ortadoğu ülkelerinde ‘Sultanın Haremi’ ismiyle yayınlandığını belirterek “Bu isim içeriği daha çok özetliyor” dedi. Diziyi zaman zaman izlediğini de söyleyen Dursun, senaryo değişikliği yönünde beklentisi olduğunu da ekledi.
 
"Benim de senaryoda değişiklik beklentim var"
RTÜK Başkanı Dursun, Başbakan’ın çıkışıyla tartışılmaya başlanan ‘Muhteşem Yüzyıl dizisiyle ilgili açıklamasında şunları kaydetti:
 
“Zaman zaman ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisini izliyorum. Ancak televizyon izlerken ‘şu yayında ihlal var mı acaba’ diye izlemiyorum. RTÜK’te profesyonel arkadaşlar zaten yayınları takip ediyor. İhlal varsa rapor hazırlıyorlar. Ortadoğu’da ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi ‘Sultanın Haremi’ diye yayımlanıyormuş. Yapımcının tartışmaları dikkate alan bir hassasiyet içinde senaryoda birtakım değişiklikler yapması beklenebilir. Benim de böyle bir beklentim var.”
 
TARİHİ ŞAHSİYETLERLE İLGİLİ HASSASİYET
 
Dursun sözlerine şöyle devam etti:
 
“Atatürk’ü sevsen de sevmesen de bu ülkenin milli değeri. Özel bir düzenleme olmasa da Atatürk ile ilgili kötü bir yayın yapabilir misin? Yapmamalısındır da. Toplum hassasiyet gösterir. O nedenle tarihi şahsiyetlerle ilgili de aynı şey söz konusu olmalı. Meclis Başkanlığı Milli Saraylar Dairesi Başkanlığı bir kitap yayınladı. ‘Osmanlı’da Harem ve Cariyelik’ diye.”
 
"CARİYELER DEKOLTELİ DEĞİL"
 
Osmanlı haremine ilişkin de konuşan Dursun, şunları söyledi:
 
“Cariyelerle ilgili birtakım gravürler, resimler var. Cariyeler Muhteşem Yüzyıl’daki gibi açık yakalı, dekolteli değil. Haremle ilgili insanın beyninde bir ütopya var, özellikle Batılıların kaleme aldıkları. Yapımcıların Muhteşem Yüzyıl’da kullandıkları argümanlar da Batılıların yazdıkları aslında.” (hürriyet)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi