Mülteci sorunu için 10 maddelik yol planı

 

Angela Merkel, Başbakan Davutoğlu mülteci sorunu konusunda 10 maddelik yol haritası konusunda uzlaştı

08.02.2016
Yazı Boyutu:  
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Başbakan Davutoğlu ile bir araya geldi. İki lider mülteci sorunu konusunda 10 maddelik yol haritası konusunda mutabakata vardı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel'i resmi törenle karşıladı.

Çankaya Köşkü'ndeki törende, iki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Merkel, tören kıtasını Türkçe "merhaba asker" diyerek selamladı. Davutoğlu ve Merkel, resmi heyetlerini birbirlerine takdim etmelerinin ardından Köşk'e girişlerinde el sıkışarak gazetecilere poz verdi.

Daha sonra Köşk'ün balkonuna çıkan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Merkel kısa bir süre Ankara'yı izledi. Davutoğlu, Merkel'e Başkent'i anlatarak, Anıtkabir'i ve bazı binaları gösterdi. Merkel'in, Ankara'nın nüfusunu sorması üzerine Başbakan Davutoğlu, kentin yaklaşık 6 milyon nüfusa sahip olduğunu söyledi. Daha sonra ikili görüşmeye geçildi. Görüşmenin ardından da iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmelerde ikili ilişkileri ele aldık. İlişkilerimiz iyi bir şekilde devam ediyor. Asıl mesele ise mülteci sorunudur. Rusya, bombardımanla svil kayıplara yol açıyor. Halep fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışılıyor. Bu durumlardam hem Türkiye hem de Avrupa birlikte etkileniyor. Sınırımızda 30 bin Suriyeli birikmiş durumda. 

10 MADDELİK YOL PLANI

Kimse Türkiye'den mülteci sorununu tek başına yüklenmesini beklemesin. Sorun Avrupa ve dünyanın sorunudur. Angela Merkel, mülteci sorununda çok duyarlı davranmıştır. Avrupa ile mülteci konusunda 10 maddede oluşturduğumuz bir yol planı var. Halep'e yönelik bu saldırıların sonlandırılması hepimizin gayesidir. Sayın Şansölye, sınırda bulunan mültecilere yardım etmek için gereken adımların atılacağını söyledi. Son günlerde sahte can yeleği ve bot satan insafsız insanlar ve işletmelere yönelik operasyonlar yaptık ve seri bir şekilde devam edecek. 

YUNANİSTAN'LA İŞ BİRLİĞİ

Suriyeli mültecilere yardım etmek için hazırlanan 3 milyar euroluk paranın kullanılması için projelerimizi Avrupa Birliği'ne ileteceğiz. Türkiye Göç İdaresi Başkanımız, Yunanistan'a gidecek ve atılacak adımlar kararlaştırılacak. 

Angela Merkel'in konuşmasından satır başları;

Mültecilere yönelik Londra'da çok başarılı bir toplantı yaptık. Son zamanlarda binlerce insan acı içerisinde kıvranıyor. Almanya'ya mülteci konusunda üstüne düşeni yapacaktır. Türkiye ve Yunanistan arasında yasa dışı göçler yaşanıyor. Türk Sahil Kuvvetlerini nasıl destekleyebiliriz? Ortak bir müdahale olur mu? bunları konuştuk. İzleme ve denetleme konusunda Türk Sahil Kuvvetleri'nin desteklenmesi lazım.

Yasal yönden de göç imkanlarına izin vermek istiyoruz. Türkiye ve Yunanistan arasındaki geri kabul anlaşmalarını da desteklemek istiyoruz.

"YASA DIŞI GÖÇÜ İSTEMİYORUZ"

Mümkün olduğu kadar kontenjan yaratarak Türkiye'den mültecileri Avrupa'ya getirmek istiyoruz. Yasa dışı göçü istemiyoruz. Kaçakçılar para kazanıyor ve insanlar denizde hayatlarını kaybediyor. 3 milyar euroluk para bittikten sonra destek verilip verilmeyeceği konusunda  karar verilecek. İlk önce bu parayla somut adımlar atmak gerekiyor.  

"AMAÇ TÜRKİYE'Yİ YALNIZ BIRAKMAMAK"

AB ve Türkiye arasındaki eylem planı Türkiye'yi yalnız bırakmamak için yapılmıştır. Bu kapsamda Londra konferansı düzenlenmiştir. AB ile Türkiye arasında insani yardım konusunda baktığımızda görev dağılımını kendi aramızda konuşup karar vereceğiz. Biz ortak sorumluluk taşıyoruz. 


Yorumlar

Rumuzsu

11.02.2016
Siz para vercenize suriyenin üzerinden kanlı ellerinizi ceksenizde paranız da cebinizde suriyeliler de vatansiz kalmamis olur bu kadar basit

Üye OlÜye Girişi