Mültecileri kurtaran kadın kaptan 'Onur Nişanı'nı reddetti

 

Akdeniz'de yüzlerce mülteciyi kurtaran kadın kaptan, “Kimin kahraman, kimin yasa dışı olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok” diyerek, Paris'in en önemli onur nişanını geri çevirdi.

23.08.2019
Yazı Boyutu:  
Akdeniz'de yüzlerce mülteciyi boğulmaktan kurtaran Alman Kaptan Pia Klemp, Paris'in en önemli onur nişanını geri çevirdi. Klemp, ret gerekçesini “Kimin kahraman, kimin yasa dışı olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok” şeklinde açıkladı.

Fransa'nın başkenti Paris'in en saygın insani ödülü olarak bilinen Paris Kent Madalyası'nı (La Médaille Grand Vermeil de la Ville de Paris) reddeden Pia Klemp, yetkililerin mültecilere yönelik tutumunu hatırlatarak ‘ikiyüzlülük’ eleştirisinde bulundu.

Sputnik'in haberine göre, Klemp, Facebook'ta bir mesaj paylaştı. “Kimin 'kahraman', kimin 'yasa dışı' olduğuna karar verecek otoritelere ihtiyacımız yok” diyen Klemp, Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya da seslenerek “Mürettebatımız her gün mültecileri zor koşullardan kurtarmaya çalıştığı için bana madalya vermek istiyorsunuz. Bu esnada sizin polisiniz, sokaklarda yaşamak zorunda bıraktığınız insanların battaniyelerini çalıyor. Siz de protestoları bastırıyor ve mültecilerin, iltica talep edenlerin haklarını savunan insanları suçlu gibi gösteriyorsunuz” dedi.

BELEDİYE SÖZCÜSÜ: TAMAMEN SEFERBERİZ

Bunun ardından bir açıklama yapan Belediye Sözcüsü, Klemp ile irtibata geçeceklerini belirtti. Belediye Sözcüsünün açıklamasında, “Paris şehri mültecileri desteklemek, onlara barınma imkânı sağlamak ve saygı görmelerini garantiye almak için tamamen seferberdir” denildi.

PİA KLEMP KİMDİR?

Pia Klemp bir gemi kaptanı, hayvan ve insan hakları aktivisti ve Almanya'dan gelen 2011-2017 yılları arasında Sea Shepherd organizasyonunda deniz hayvanlarını korumak için çalışmalar yaptı. 

İtalya tarafından 2 yıldır soruşturma geçiren Klemp, binden fazla göçmeni boğulmaktan kurtardı. Klemp, "Benim yargılanmamdan daha kötüsü, göçmenleri kurtarmanın suç haline gelecek olması" şeklinde konuşmuştu.

Pia Klemp, Akdeniz'deki yüzlerce mülteciyi kurtardıkları için ekip arkadaşı Alman kaptan Carola Rackete ile birlikte ödüle layık görülmüştü. Klemp, İtalya'da yasadışı göçmenliğe yardım etmekten yargılanıyor. Klemp, suçlu bulunması halinde 20 yıl hapis cezası alabilir.

Üye OlÜye Girişi