Mutsuzluğu Hobi Haline Getiren Arkadaşlarınızı Hayatınızdan Çıkarma Rehberi

 

Mutsuzluğu hobi haline getirenler her yerde. Okulda, işyerinde, metroda yan koltuğunuzda ... Ama mutsuzluğu hayatınızdan çıkarmak elinizde

09.04.2016
Yazı Boyutu:  

Onlar her yerdeler. Okulda, iş yerinde, metroda yan koltuğunuzda, toplantıda karşı masanızda, fırında ekmek sırasında, cafede pasta yerken, otobüs durağında… Onlar kim mi? Sürekli mutsuz olanlar.

Kendilerine mutlaka gün içinde can sıkacak bir sebep bulup, bulamadığında bir önceki günün mutsuzluğu ile idare edebilen, evde battaniye altında asık suratla çay içmekten hoşlanan, girilen tüm diyaloglarda dünyanın yaşanabilirliğini sorguladığınız kişilerden bahsediyoruz evet.

Bu kişiler sizi çalıştığınız iş yerinden / mesleğinizden, okuduğunuz bölümden, yediğiniz yemekten kısacası yaşamaktan soğutur ve hayatınızda kalmaları üzerinizde uzun vadede büyük sıkıntılar gösterir. Bu kişilerle başa çıkmak için neler yapılabilir gelin birlikte inceleyelim.

1 - Yok sayın.

Öncelikle hayatınızın birebir içinde olmayan kişilerden aldığınız negatif enerjiyi yok sayarak gündelik yaşantınıza dönmeye çabalamanız işe yarayabilir. Her gün aynı servise bindiğiniz ya da aynı durakta beklediğiniz asık suratlı kişiyi görmezden gelebilir misiniz? Bu çok da zor olmasa gerek.


2 - Kulaklık takın.

Müzik ruhun gıdasıdır derler. Aynı zamanda güzel bir savunma aracıdır. Negatif kişileri ve söylemleri duymamanızda sizin için son derece geçerli bir gereçtir. Karşınızdaki kişi sürekli olumsuzluklardan bahsettiği anda rahatlatan bir müzik açıp kendinizi huzurun kollarına bırakabilirsiniz.


3 - Net bir şekilde görüşmeyi bırakın.

Eğer sizi hayata karşı soğutan bu kişi daha yakınınızda ise bahane bulmak çoğu zaman geçici sonuçlar elde etmenizi sağlar. Telefonlara cevap vermemek, ya da görüşmek istediğinde çeşitli sebeplere görüşmemek elle tutulur bir sonuç almanızı zorlaştıracaktır. O nedenle direkt olarak görüşmeyi kesebilir ve karşınızdakinin kırılmasını umursamıyorsanız ortamı terk edebilirsiniz. Okul arkadaşınız ise yeni bir çevre edinip yeni bir gruba dahil olabilirsiniz.


4 - Gerçekçi olun.

Gerçekler bazen çok acı olabiliyor. Ancak onu karşınıza alıp bu durumun canınızı sıktığını, etrafındaki herkesi mutsuz ettiğini ona açıklayabilirsiniz. Bu davranışlara devam ettiği sürece de onunla görüşmek istemediğinizi dile getirebilirsiniz.


5 - Onu düzeltmeye çalışın.

Eğer bu kişi sevdiğiniz bir arkadaşınız/yakınınız ise tüm bu seçenekleri yok sayıp onun mutlu olmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu direkt karşınıza alıp konuşmakla da olabilir küçük sürprizlerle mesajlar vererek de. Ona doğum gününde güzel bir doğum günü hediyesi alabilir ve onu mutlu etmek istediğinizi gösterebilirsiniz. Bu kişi sevgiliniz ise ona daha yakından alaka göstererek yardımcı olabilirsiniz. Sevgiliye hediye almak kadar onun kalbine küçük dokunuşlar yapmak da etkilidir.
Onu toplum içinde mutlu edip kendini iyi hissetmesine yardımcı olacak bir sürpriz yapabilirsiniz. Mesela iş yerine kocaman bir meyve sepeti göndererek onu gülümserken görmek istediğinizi, bu şekilde daha sağlıklı bir ilişkiniz olacağını açıklayabilirsiniz.


 


Üye OlÜye Girişi