Müzeyyen Senar'a veda

 

Müzeyyen Senar İzmir' e veda ettikten sonra İstanbul'da toprağa verildi

10.02.2015
Yazı Boyutu:  

 

Tedavi gördüğü hastanede pazar günü hayatını kaybeden Türk sanat müziğinin duayen ismi Müzeyyen Senar, son yolculuğuna uğurlandı.

Bebek Camisi'de kılınan cenaze namazının ardından Senar'ın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'nda defnedildi.

Türk Sanat Müziği’nin duayen ismi Müzeyyen Senar, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.
 
Türk Sanat Müziği’nin dev ismi Müzeyyen Senar, 2 Şubat tarihinden itibaren tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Pazar günü hayatını kaybetmişti.
Usta sanatçı için bugün Bebek Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.
 
 
DEV PANKART
 
Beşiktaş Belediyesi Bebek Meydanı’na sanatçının fotoğrafının yer aldığı ve "Güle Güle Cumhuriyetin Divası" yazan dev bir pankart astı. TSK’ya ait bir çelenk de camideydi. Cenaze organizasyonunu Beşiktaş Belediyesi yaptı. Senar’ın cenazesi zabıtaların omuzunda camiye, yine zabıtalarca camiden cenaze arabasına taşındı.
 
 
ÜNLÜ İSİMLERDEN SON GÖREV
 
Cenazeye çok sayıda ünlü isim katıldı. Tarkan ve Sezen Aksu basın mensuplarının ilgisinden uzak kalmak için Bebek Kahve’de bir süre oturdu. Tarkan ve Aksu cenazeyi uzaktan takip etti. Bülent Ersoy, Muazzez Abacı, Sibel Can, Göksel Arsoy, Erol Evgin, Erol Büyükburç, Leman Sam, Şevval Sam, Müjdat Gezen, Mustafa Keser ve Mustafa Sağyaşar cenaze törenine katılan ünlü isimlerden bazılarıydı.
 
 
 
SEZEN AKSU’DAN ÖZEL ÇİÇEK
 
Basın mensuplarının yoğun ilgisi nedeniyle kameralardan uzak bir köşede cenaze törenini takip eden Sezen Aksu, Müzeyyen Senar için özel bir çiçek yaptırdı. Sarı güllerden oluşan ve "Kızın Sezen" yazılı çiçek camiye erken saatlerdi getirildi. Aksu Senar’ın oğlu kızına başsağlığı diledikten sonra camiden ayrıldı.
"HİÇ ÖLMEYECEK"
 
Sanatçının oğlu Ömer kızı Feraye Işıl taziyeleri kabul etti. Feraye Işıl annesi için, "Melodiler, ezgiler bıraktı gitti. Hiç unutulmayacak hiç ölmeyecek" dedi.
 
Güçlükle ayakta durduğu gözlenen Muazzez Abacı, Senar'ın fotoğrafını öptü ardından gözyaşlarına boğuldu.
 
Abacı, “Türk milletinin en değerli varlıklarından biriydi. Mekanı cennet olsun inşallah. Herkese baş sağlığı diliyorum. O bir efsaneydi. O her zaman yaşayacak” diye konuştu.
 
 Mustafa Keser, iki gündür ağlamaktan gözlerinin şiştiğini söylerken, Mustafa Sağyaşar da "Sahne hayatımda bu kadar mütevazi, her zaman karşısındakine değer veren, bir kardeş gibi çalışmayı seven bir insandı" diye konuştu.
 
 
 
80 YILDIR TAKLİT EDİYORLAR
 
Senar için en çarpıcı değerlendirme Göksel Arsoy’dan geldi. Ersoy, "Onun tarzında okuyabilmek için bütün sanatkarlar 70-80 yıldır onu taklit ediyorlar ama hiç kimse onun gibi söyleyemez" diye konuştu. Sibel Can, üzgün olduğu için konuşamayacağını söyledi.
 
 
TARKAN: SAYGIYLA ANALIM
 
Tarkan da "Müzeyyen Senar gibisi bir daha gelmeyecek bu ülkeye. Büyük bir sanatçıyı kaybettik. Ben bir de Müzeyyen Ablamı kaybettim. Çok severdim kendisini. Çok da ziyaret ettim onu. Hastaydı, aslında biraz da acılarından kurtuldu. Nur içinde yatsın. Onu çok özleyeceğiz. Her zaman onu sevgiyle saygıyla analım" diye konuştu.
 
 
 
ANNE KIZDAN SON GÖREV
 
Erol Evgin ise "şarkıların başı sağolsun" derken Fatih Ürek de, " Büyük bir divaydı, eserleri hep yaşayacak" şeklinde konuştu.
 
İzmir’e her gittiğinde Müzeyyen Senar’la buluştuklarını söyleyen Erol Büyükburç da, "Kordonda gezer, kol kola girerdik. Hiç unutmuyorum o günleri" dedi.
 
Müzik hayatına ilk başladığında kendisinden aldığı övgünün en büyük ödülü olduğunu söyleyen Şevval Sam’a, annesi Leman Sam da "Benim çok çıraklık zamanlarımda bana destek verdi. Çok mutluyum. Benim çıraklık zamanımı gördü. Ve kızımı gördü. Hayatımızda çok önemli bir yeri var" diyerek eşlik etti.
 
 
 
BÜLENT ERSOY TABUTUN BAŞINDAN AYRILMADI
 
Ünlü Sanatçı Bülent Ersoy, Senar’ın tabutuna sarılarak gözyaşı döktü. Ersoy cenaze boyunca tabutun başından ayrılmadı. Cenaze camiden çıkarılırken de Ersoy tabuta ilk omuz verenler arasındaydı. Ersoy, üzgün olduğu için konuşamadı. Ancak cenaze boyunca bol bol dua etti. Müzeyyen Senar’ın cenazesi Zincirlikuyu’nda toprağa verildi.
 

Üye OlÜye Girişi