NASA'dan 'Burçlar değişti' açıklaması

 

Son haftalarda astroloji dünyasının tartıştığı konu olan "burçlar değişti" iddiası ile ilgili NASA'dan beklenen açıklama geldi

27.09.2016
Yazı Boyutu:  
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), resmi bloğu Tumblr'dan yaptığı açıklama ile konuya açıklık getirdi."Astronomi uzaydaki her şeyi kapsayan bir bilimsel çalışmadır" diyen NASA, astronomi ve astrolojinin birbirine karıştırılamaması gerektiğinin uyarısını yaparak "Astronomi bilim değildir" ifadesine yer verdi.

Söz konusu tartışmanın bilim ile uzaktan yakından ilgisi bulunmadığının altını çizen NASA, bu iddiayı da bilimsel bulmayarak dolaylı yoldan yalanladı.

NASA bu yılın ocak ayında gençler için kaleme alınan ve resmi sitesinde yer alan bir makalede benzer bir iddiaya yer verilmiş, bu konunun bilimi kapsamamasına rağmen "eğer kapsasaydı bile dünyanın ekseni değiştiği için burçlar değişirdi" ifadesine yer verilmişti.

Astroloji dünyası son haftalarda burçların değiştiği iddiası ile çalkalanmıştı. Bunun nedeni ise Dünya'nın yer ekseninin geçtiği Kuzey Kutbu'nun aynı doğrultuda olmaması ve sonuç olarak 3 bin yıl sonra gökyüzünün değişmiş olması olarak açıklanmıştı.

İşte o iddiaya göre değişen burçlar...

KOÇ: 18 Nisan-13 Mayıs
BOĞA: 13 Mayıs-21 Haziran
İKİZLER: 21 Haziran-20 Temmuz
YENGEÇ: 20 Temmuz-10 Ağustos
ASLAN: 10 Ağustos-16 Eylül
BAŞAK: 16 Eylül-30 Ekim
TERAZİ: 30 Ekim-23 Kasım
AKREP: 23 Kasım-29 Kasım
YAY: 17 Aralık-20 Ocak
OĞLAK: 20 Ocak-16 Şubat
KOVA: 16 Şubat-11 Mart
BALIK: 11 Mart-18 Nisan
YILAN: 29 Kasım-17 Aralık

(bbctürkçe)

Üye OlÜye Girişi