Nazım, 117. yaşında şiir ve şarkılarla anıldı

 

Nazım Hikmet Ran 117. doğum gününde Konak Belediyesi’nce düzenlenen organizasyonla şiir ve şarkılarla anıldı.

17.01.2019
Yazı Boyutu:  

‘Nazım Hikmet 117 Yaşında’ isimli etkinlikte Sema Moritz’in güçlü yorumuyla seslendirdiği şarkılara Cumhur Bakışkan piyanosuyla Fazıl Hakan Gürkan da Çello ile eşlik etti. 


Müzik ziyafetinin yanı sıra tiyatro oyuncusu Derya Alabora da Nazım Hikmet’in en sevilen şiirlerini İzmirlilerle paylaştı. Mavi Gözlü Dev Nazım’ın portresi de gece boyunca sahnede yer aldı. Adeta Nazım Hikmet’in gözleri de kendisini anmaya gelenlerin üzerindeydi. Eşrefpaşa Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen geceye İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. 


HÜZÜN VE COŞKU BİR ARADAYDI

Türk dilinin ve dünya edebiyatının en büyük şairlerinden biri olan Nazım Hikmet, 117. doğum gününde gerçekleştirilen gecede sahne alan Sema Moritz, Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelenen şarkılarla izleyicilere hem hüznü hem de coşkuyu yaşattı. Hikmet’in ‘Herkes Gibisin’, ‘Ceviz Ağacı’, ‘Tahir ile Zühre’, ‘Hiroşimalı Küçük Kız’ ve ‘Varna Türküleri’  şiirlerinden bestelenen şarkıları seslendiren sanatçıya izleyiciler de zaman zaman eşlik etti. Şarkı aralarında da ünlü Tiyatro Sanatçısı Derya Alabora da güçlü yorumuyla Nazım Hikmet en sevilen şiirlerini seslendirdi. Moritz ve Alabora’ya ise piyanoda Cumhur Bakışkan, Çello’da da Fazıl Hakan Gürkan eşlik etti. 


Üye OlÜye Girişi