Necmiye Alpay PEN onur üyeliğine seçildi

 

İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP), Necmiye Alpay ile dayanışmak amacıyla Alpay’ı onur üyesi seçti.

15.09.2016
Yazı Boyutu:  
İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi (DSZP), “örgüt üyeliği” suçlamasıyla cezaevinde tutuklu bulunan Dilci, Çevirmen, Yazar Necmiye Alpay ile dayanışmak amacıyla Alpay’ı onur üyesi seçti

Türkiye’deki yazarların ve gazetecilerin içinde bulunduğu zor koşullara dikkat çeken DSZP tarafından yayımlanan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“DSZP, düzenli olarak yazarları, okumalara ve tartışma programlarına davet etmektedir. Merkez, 2013 yılında yazarların durumunu yerinde gören ve antiterör yasasını protesto eden Uluslararası PEN’le birlikte hareket etmiştir.

Türk hükümeti yakın tarihli darbe girişimini bastırmak amacıyla kitlesel tutuklamalar gerçekleştirmiş ve pek çok kişinin işine son vermiştir. Darbe girişimiyle ilgisi olmayan çok sayıda yazar ve gazeteci bugün hapishanelerde hukuki sürecin başlamasını beklemektedir.

Hapiste olmalarının tek nedeni ise ifade özgürlüğünü savunmaları.

İsviçre’nin Almanca Pen Merkezi dayanışmak amacıyla Yazar Necmiye Alpay’ı onur üyesi seçmiştir. Pen Merkezinin hapishanede bulunan Alpay’la düzenli olarak iletişim kurması, hem kendisinin hem de ailesinin bu zor zamanları daha kolay atlatmasına yardımcı olacaktır."

NECMİYE ALPAY HAKKINDA

1946 doğumlu Necmiye Alpay dil bilimci ve pek çok kitabın yazarıdır. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Doktora derecesini uluslararası iktisat alanında Paris-Nanterre Üniversitesinden aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğretim üyesiyken 12 Eylül yönetimince tutuklandı ve üç yıl Mamak Cezaevinde kaldı. Üniversitedeki işini kaybeden Alpay çevirmenlik yapmaya ve kitaplar yazmaya başladı. Eserlerini Türkçeye çevirdiği yazarlar: Edward Said, Immanuel Wallerstein, Madeline C. Zilfi, René Girard, Paul Ricoeur, Jean Paul Mongin ve Jan Marchand. Son yıllarda köşe yazarı olarak dil ve dilin gelişimi hakkında önemli makaleler kaleme aldı. Konularından biri de okullarda hâlâ yasaklı olan Kürtçe. Özgür Politika gazetesine verdiği sembolik destek nedeniyle ağustos sonunda tutuklandı. Yasa dışı örgüt üyeliğiyle suçlanmaktadır. Necmiye Alpay, Yazar Aslı Erdoğan ile birlikte İstanbul Bakırköy Cezaev’nde yatmaktadır. Hakim karşısına ne zaman çıkacağı ise belli değil.”

(Kaynak: Evrensel)

Üye OlÜye Girişi