Neo-faşistlere karşı çıkan 15 yaşındaki çocuk fenomen oldu

 

İtalya'da Romanlara karşı düzenlenen bir gösteride neo-faşist bir gruba tek başına karşı çıkan 15 yaşındaki bir çocuk son günlerin en çok konuşulan ismi haline geldi.

06.04.2019
Yazı Boyutu:  
Başkent Roma'nın doğusundaki Torre Maura isimli kenar mahalleye hafta içinde 70 Roman'ın yerleştirilmesi planlanıyordu. Romanların geçici olarak Torre Maura'da belediyeye ait bir tesise yerleştirilmesi planı protestolarla karşılandı.

Aşırı sağcı, neo-faşist grupların öncülüğünde düzenlenen gösterilerde bir araç ve bir çöp bidonunu ateşe verildi, 33'ü çocuk olan Romanlara dağıtılmak üzere getirilen gıda malzemeleri yerlere saçıldı. Bu sırada çekilen görüntülerde bazı kişilerin "Açlıktan ölsünler", "Buraya depremzedeleri getirin, çingeneleri istemiyoruz" diye bağırdığı da duyuldu.

CasaPound ve Forza Nuova gibi aşırı sağcı, neo-faşist partilerin öncülüğünde düzenlenen gösteriler İtalya'da ırkçılığın yükselmesi tartışmalarını yeniden kızıştırdı. Öte yandan gösteriler sırasında çekilen bir videoda ayrımcılığa karşı çıkan bir çocuk, ırkçılık karşıtları tarafından kahraman ilan edildi.

Videoda, CasaPound grubunun liderlerinden biriyle 15 yaşındaki bir çocuğun tartışması görülüyor. CasaPound liderinin kameralara konuşurken "Buradaki herkes aynı fikirde" demesi üzerine 15 yaşındaki çocuk araya giriyor ve "Hayır, herkes aynı fikirde değil. Ben bu mahalledenim ve size katılmıyorum" diyor. (BBCTürkçe)

Üye OlÜye Girişi