Newroz büyük coşkuyla kutlandı

 

Diyarbakır’da büyük bir coşku ve yüzbinlerin katılımıyla gerçekleşen Newroz kutlamasında gençlerin katılım dikkat çekerken, tecrit, HDP’ye dönük baskılar, açlık grevleri ve asimilasyon politikalarına işaret edildi.

21.03.2021
Yazı Boyutu:  
Diyarbakır’da Newroz Tertip Komitesi tarafından “Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla düzenlenen Newroz kutlaması büyük bir coşku ve heyecana sahne oldu.

“Büyük Amed Newrozu” geleneğini bu yıl da devam ettiren Diyarbakır, alandaki genç sayısıyla da dikkat çekti. “Güneşimize selam, direnişe devam”, “Genç kadınların direnişi özgürlük alanlarında ses oldu” pankartlarının dikkat çektiği alanda, HDP bayrakları yer aldı. Neredeyse tüm kadınların yöresel kıyafetleri ile katılım sağladığı görülürken, gençlerin coşkusu ise bariyerlerden taştı.
 
Newroz’un başlangıç ve halkın alana giriş saati 10.00 olmasına rağmen yüzlerce kişi sabahın erken saatlerinde giriş kapılarına gelmeye başladı. Daha önceki senelerde Newroz alanına girebilen seyyar satıcılar, son 4 yıldır alana alınmadıkları için giriş kapılarında tezgahlarını kurdu. Alana gelen Havaalanı, Otogar, Evrim Alataş ve Yenihal Caddesi’ni bariyerlerle kapatılırken, her 10 metrede bir polis konumlandırılması da dikkat çekti. 

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, Newroz kutlamaları  sırasında alanda 5 bin civarında polisin görev yaptığını kaydetti.
 
Diyarbakır Newroz’undan notlar:
 
* Sabah saatlerinden itibaren kapılardan toplanmaya başlayan kitle davul ve zurna eşliğinde halaylar çekti.
 
* Newroz’a gençlerin katılımı damga vururken, yaşı ileri olan kişilerin katılımının ise daha az oranda olduğu görüldü.
 
* Sabah saatlerinde binlerce kişi alana akarken, öğle saatleri itibariyle sayı yüzbinlere ulaştı.
 
* Sahnede ve protokol alanında kontrolü polisler sağlamaya çalışırken, gençlerin polisleri dinlememesi üzerine polis bulundukları sahne ve alanı bırakmak zorunda kaldı.
 
* Kadınların büyük çoğunluğu yöresel kıyafetleriyle katılım sağladığı görüldü.
 
* Alandan AKP ve Erdoğan aleyhine sloganlar atılınca polislerin müziğin sesini yükselterek sloganların duyulmasını 
 
* Sahneye çıkarak konuşma yapan HDP’li Semra Güzel Kürtçe mesajlar verirken, konuşmacılar HDP’nin kapatılması davasına, İmralı’da devam eden tecride, açlık grevlerine, ulusal birliğin önemine, İstanbul Sözleşmesi’ne ve 2013 Newrozu’na atıfta bulunarak “barış ve çözüm” gerekliliğine vurgu yaptı. Öte yandan saldırılara boyun eğmeyeceklerini ve Diyarbakır Newroz alanının iktidara cevap olduğuna dikkat çekildi.
 
* Alanda siyasi tutsaklar ve tutsak siyasetçiler sıkça selamlandı.
 
* Gün boyu aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yüze yakın kişi gözaltına alınırken, kadınların sayısının fazla olması dikkat çekti.
 
* Sahne alan sanatçılar da baskılara ve asimilasyon politikalarına ilişkin mesajlar verdi.
 
* Halk Newrozu’n sonlanmasıyla beraber sloganlar eşliğinde 3 koldan dağıldı.

Üye OlÜye Girişi