Nijerya'da okula intihar saldırısı: 48 ölü

 

Okul üniforması giymiş eylemci tarafından düzenlenen saldırıda 79 kişi de yaralandı

10.11.2014
Yazı Boyutu:  
 
Nijerya polisi, ülkenin kuzeydoğusundaki Potiskum kasabasında bir lisede intihar saldırısı düzenlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, okul üniforması giymiş bir eylemci tarafından düzenlenen saldırıda ilk belirlemelere göre en az 48 öğrenci öldü, çoğu öğrenci 79 kişi de yaralandı.
 
 
Saldırı yerel saatle 07.50 sularında, öğrencilerin sınıflarına girmeden önce müdürün konuşmasını beklediklari sırada düzenlendi.
 
Görgü tanıkları patlama sonrası büyük bir kaos yaşandığını söyledi.
 
Nijerya polisine göre, saldırıyı İslamcı Boko Haram örgütünün düzenlediğine inanılıyor.
 
Ancak şu ana kadar saldırıyı üstlenen olmadı.
 
BBC Nijerya muhabiri Will Ross, saldırıyı düzenleyen militanların mümkün olduğunca fazla sayıda öğrenciyi öldürmek istediklerini aktardı.
 
Will Ross da, Nijerya'da çok az saldırının üstlenildiğini, şüphelerin bir kez daha Boko Haram üzerinde yoğunlaştığını vurguladı.
 
Boko Haram'ın Potiskum'da geçen hafta Şiilerin Kerbela anma törenleri sırasında düzenlediği intihar saldırısında 15 kişi ölmüştü.
 
OKULLARA DÜZENLİ SALDIRILAR
 
2002 yılında Nijerya'da şeriata dayalı bir yönetim kurulması amacıyla kurulan Boko Haram beş yıldır da hükümete karşı silahlı ayaklanma halinde.
 
Örgüt daha önce de sık sık okulları hedef almıştı. Düzenlediği saldırılarda ise binlerce kişi öldü.
 
Boko Haram'ın adı zaten Batı tarzı eğitimin haram olduğu anlamına geliyor. Örgüt, kızların okula gönderilmemelerini ve erkeklerin de sadece İslami eğitim almalarını savunuyor.
 
ABD geçen yıl Boko Haram'ı "terör örgütleri listesine" almıştı. (bbc)
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi