Nobel Barış Ödülü, Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'ye verildi

 

2019 Nobel Barış Ödülü, "barış ve uluslararası işbirliği yolunda harcadığı çabalardan dolayı" Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali'ye verildi.

11.10.2019
Yazı Boyutu:  
Nobel Komitesi özellikle de Etiyopya'nın komşusu Eritre ile olan savaşı sonlandırmak için yürüttüğü çabaların, ödülün Abiy Ahmed Ali'ye layık görülmesinde önemli rol oynadığını aktardı.

Yapılan açıklamada 2019 Barış Ödülü'nün aynı zamanda Etiyopya ve Doğu ve Kuzey Doğu Afrika bölgelerinde barış ve uzlaşma için uğraşan bütün tarafların da takdir edilmesi anlamına geldiği kaydedildi.

Açıklamada "Nobel Barış Ödülü sahibi Abiy Ahmed, Eritre Devlet Başkanı İsaias Afwerki ile işbirligi içinde Etiyopya ile Eritre arasında uzun süredir devam eden "ne savaş ne barış" açmazına son verecek bir barış anlaşmasının ilkelerini belirledi" deniyor.

Hala barış yolunda yapılacak çok iş olmasına karşın bir çok Etiyopyalıya daha parlak bir gelecek umudu veren önemli reformların başlatıldığı kaydedilen açıklamada, Abiy Ahmed'in bu reformlarla uzlaşma, dayanışma ve sosyal adaleti teşvik ettiği kaydedildi.

Üye OlÜye Girişi