Nöbetçi yönetmenlere 14 yıl  6'şar ay hapis istemi

 

Özgür Gündem gazetesine destek için bir günlüğüne yayın yönetmenliğini üstlenen kişiler hakkındaki soruşturma kapsamında tutuklanan 3 kişi hakkında dava açıldı.

22.06.2016
Yazı Boyutu:  
Türkiye İnsan Hakları Vakfı Prof.Dr. Başkanı Şebnem Korur Fincancı,  sınır tanımayan gazeteciler temsilcisi gazeteci Erol Önderoğlu ve gazeteci Ahmet Aziz Nesin hakkında 14 yıl 6 şar ay hapis cezası istendi.

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla ‘nöbetçi genel yayın yönetmenliği’ başlatılmıştı. Çok sayıda isim birer gün gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenmeye başladı. Bunun üzerine de terör savcılığı soruşturma başlattı. Terör savcısı Eşref Durmuş’un yürüttüğü soruşturma kapsamında bugüne kadar yaklaşık 30 kişinin ifadesinin alındığı belirtildi.

Korur, Önderoğlu ve Nesin ise bu kapsamda önceki gün tutuklandılar. Üç ismin tutuklu olması nedeniyle haklarında iddianame düzenlendi. İddianamede şüpheli olarak gösterilen üç isim hakkında ‘terör örgütü propagandası yapmak, suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme’ suçlamalarından 14 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istendi. (Yarınabakış)
Üye OlÜye Girişi