NSU davasının hayattaki tek sanığına ömür boyu hapis talebi

 

Almanya'da 7 yılda 8'i türk 10 kişiyi öldürmek ve çeşitli songun olaylarına karışmala suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında sona yaklaşılıyor.

12.09.2017
Yazı Boyutu:  
Almanya'da 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, banka soymak ve bombalı saldırılarda bulunmakla suçlanan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütü davasında federal savcı mütalaasında davanın baş sanığı Beate Zschäpe için ömür boyu hapis cezası talep etti.

Federal savcı açıkladığı mütalaasında Neo Nazilerin 10 kişiyi öldürmekle suçlandığı NSU davasının hayattaki tek sanığı Beate Zschäpe için ömür boyu hapis cezası istedi.

Savcılar 42 yaşındaki Zschäpe'nin 2000-2007 yılları arasında 8'i Türk, biri Yunan, biri de Alman polis memuru olmak üzere 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) örgütünün üyesi olduğunu  belirtti.

Zschäpe diğer 2 örgüt üyesiyle birlikte cinayetlerde yer aldığı suçlamalarını reddetmişti.

Avukatı ise Zschäpe'nin 2011'de polisle girdikleri çatışmada öldürülen diğer 2 örgüt üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Boehnhard'ı cinayetler sırasında durdurmadığı için 'kendini suçlu hissettiğini' belirtmişti.
(DW TÜRKÇE)

Üye OlÜye Girişi