‘Nükleer temel’ 10 Kasım’da

 

14.01.2010
Yazı Boyutu:  

Atomstroyeksport şirketinin Ciner’le yaptığı konsorsiyum aracılığıyla Türkiye’nin ilk nükleer santralını yapmaya niyetlenen Rusya, bu konudaki kararlılığını gösterdi. İhalenin kasım ayında iptal edilmesine karşın Başbakan Erdoğan’ın dünkü Moskova’da Putin’le nükleer santral imzası attı. Buna göre 10 Kasım 2010’da santralın yapımına başlanacak.

Türkiye ile Rusya, Türkiye’nin ilk nükleer enerji santralını kurma konusundaki kararlılıklarını gösterdi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Rus Başbakan Vladimir Putin ile görüşmesinde Türkiye’nin nükleer santral yolculuğu açısından önemli bir viraj alındı. iki ülke arasında, Türkiye’de nükleer santraller kurulmasında devletlerarası bir işbirliği anlaşması yapıldığı açıklandı. Rusya’da bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız ve Rus Başbakan Yardımcısı Igor Sechin arasında imzalananan anlaşma ile 10 Kasım 2010’da nükleer santral yapımına başlanması kararına vardı.

İHALESİZ YOLA DEVAM
Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) tarafından açılan ve Mersin Akkuyu’da inşa edilmesi öngörülen nükleer santral ihalesine tek teklif Rus-Türk ortaklığı Atomstroyexport-Inter Rao ve Park Grubu şirketlerinden Park Teknik’ten oluşan konsorsiyum vermişti. Ancak bu ihale Danıştay’ın ihalenin kritik iki maddesi için yürütmeyi durdurma kararı vermesi sonucunda geçtiğimiz kasım ayında iptal edilmişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise iptal kararının nükleer sürecini etkilemeyeceğini, sürecin ihale olmadan da devam edebileceğini söylemişti.

MERSİN AKKUYU DA
İşte bakanın sözünü ettiği bu yeni sürecin, ana hatları Başbakan Erdoğan’ın Moskova’ya ziyareti sırasında kesinleşti. Yapılan açıklamalarda da nükleer santral konusundaki bu anlaşmayla ‘bir süreç başladığı’ ve ‘bu süreç sonunda her iki taraf her konuda mutabık olursa sonunda nihai anlaşmanın imzalanacağı’ bildirildi. İki başbakanın ortak açıklamasına göre, nükleer için hukuki anlaşmanın altyapısı hazır. Türkiye, 10 Kasım 2010’a kadar değerlendirmelerini yaparak, bu konuda son kararını verecek ve o tarihte Mersin Akkuyu’da Türkiye’nin ilk nükleer santralinin yapımına başlanacak.

SİEMENS E YÜZDE 15
İhaleye katılan konsorsiyumda yer almamasına karşın Siemens de nükleer sürecinde yer alacak. Santralin yüzde 15-20’si sanayi ve ileri teknoloji alanında dünya liderleri arasında yer alan Siemens’e verilecek. Santralin yapım işlerinin yüzde 25-30’u Türk müteahhitlere verilecek. Santral için yakıt temini Rusya’dan yapılacak ve işlendikten sonra geri alım garantisi olacak. Edinilen bilgilere göre Mersin Akkuyu’da kurulacak nükleer santral için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu yüzde 100, sismik çalışmaların da yüzde 80’i tamamlandı.

SÜRATLE TAMAMLANACAK
Erdoğan, düzenlenen basın toplantısında nükleer santral anlaşmasına ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi: “Nükleer enerjiyle alakalı olarak Danıştay’ın ihaleyi iptalinden sonra devletten devlete bir anlaşma yapmak suretiyle bu adımı atma noktasında taraflarca bir karara vardık. Şu anda onun alt yapı çalışmasını arkadaşlarımız yürütüyorlar. Tamamladıkları anda bununla ilgili adımı atacak ve bu işi süratle bitirip hayata geçireceğiz ve çok fazla bir zamanımızı alacağını zannetmiyorum. Hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış durumda.”

ORTAKLIĞIMIZ DAHA DA GÜÇLENECEK
Başbakan Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başbakanı Putin ile yaptığı ortak basın toplantısında, “Enerji konusu, Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin en önemli unsurudur. Doğalgaz alanında olan işbirliğimizin ham petrol ve nükleer enerji alanına da yayılmış olması aramızdaki bu ortaklığı çok daha güçlendirecektir” dedi. Bu ziyareti sırasında Devlet Başkanı Medvedev ve Başbakan Putin ile çok çok verimli görüşmeler gerçekleştirdiğini dile getiren Erdoğan, “Önümüzdeki 5 yıl için bir hedefimiz var. O da dış ticaret hacmini 5 yılda 100 milyar dolara ulaştırmaktır. Tabii bu yıl aynı zamanda haziran ayında Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu arasında 1920 yılında başlatılan diplomatik ilişkilerin 90’ıncı yıl dönümünü kutlayacağız” diye konuştu.

BİTKİLER İÇİN DE ANLAŞMA YAPILDI
Yapılan toplantılarda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında, “Türkiye’de Nükleer Santral Tesisi Konusunda İşbirliği Ortak Beyannamesi”nin yanı sıra “Bitki Karantina Alanında İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Nükleer santral anlaşmasına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bitki anlaşmasına da Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker imza koydu.

PARK ELEKTRİK HİSSELERİ YÜZDE 9.4 PRİM YAPTI
Açıklamanın duyulmasının ardından Akkuyu’da inşa edilmesi öngörülen nükleer santral için açılan ihalede tek teklif veren konsorsiyumun ortağı Park Grubu şirketlerinden Park Elektrik hisseleri hızla yükseldi. Hisseler günü yüzde 9.4 primle 3.26 TL’den kapattı.

YOKSULLUĞA PARA AYRILIYOR
Moskova Devlet Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde “Türk Dış Politikası” konulu bir konferans veren Başbakan Tayyip Erdoğan, “Şu anda dünyada yıllık ortalama olarak savunma sanayi sektörüne ayrılan rakamlar 1 trilyon dolara ulaşıyor. Peki insanlığın barışı için fakirliğin giderilmesi için, açlığın, yoksulluğun giderilmesi için” diye sordu.


Üye OlÜye Girişi