Nuray Mert'in yazılarına, Uğur Cebeci'nin görevine son verildi

 

Türkiye basınında iki önemli gazetecinin bugün çalıştığı kuruluşlarca kalemi kırıldı.

09.08.2017
Yazı Boyutu:  
Bir süreden Beri Cumhuriyet Gazetesi'nde yazan Nuray Mert’in, son dönemde yazılarının gazetenin ilkeleriyle çeliştiği gerekçesiyle Cumhuriyet'le ilişkisi kesildi. Nuray Mert'e kararı Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç iletti.

Gerekçe olarak, Mert’in son dönemdeki yazılarının Cumhuriyet’in yayın ilkeleriyle ters düşmesini gösteren Erinç, kararın, ‘Silivri’de tutuklu bulunan Cumhuriyet yöneticilerinin bilgisi dahilinde alındığını’ vurguladı.

Mert 2015’in nisan ayından bu yana haftada iki gün Cumhuriyet’te köşe yazısı yazıyordu.

Mert, son günlerde özellikle evrim teorisi ve müftülere nikah yetkisine ilişkin yazılarıyla dikkat çekmişti.

NaMert'lere yer yok"

Özellikle müftülere nikah yetkisi konusunda ki yazısıyla tepki çeken Nuray Mert'in yazılarına son verilmesine ilişkin change,org sitesinde imza kampanyası başlatılmıştı:

"Daha Önce de YETMEZ AMA EVET Diyerek Referandumda AKPye ve RTE'ye Destek verip, AKPnin kıl payı Referandumu kazanarak hem Hemen ardından Genel Seçimleri kazanmasına hemde Hukuk dahil tüm Vesayetin TEK LİDERe Teslim Edilmesine ve  Padişahlığı yıkarak kurulan Cumhuriyet ruhuna ihanet edenlerden olan  Nuray Mert  Şimdide AKP’ye, “Madem Atatürk’e karşısınız, Atatürk’ü müfredattan silin” yönünde akıl veriyor.

Atatürk'ün Kurtuluş Savaşında Kurduğu Cumhuriyet Gazetesinde Nuray Mert'in yazılarını görmek istemiyoruz.

Nuray Mert ve destekçileri Atatürk, Cumhuriyet ve Evrim ile uğraşırken yetmez gibi bir de Müftü Nikahına destek veriyor; Milli Eğitim Bakanlığı, çocuk istismarı ile ünlenmiş Ensar Vakfı ile 5 yıllık işbirliğine karar verdi.

CUMHURİYET GAZETESİNE UYARIMDIR:

VAKIF SENEDİNE UYUNUZ!

GERİCİLİĞİ, LİBERALİST YAZARINIZLA AKLAMAYINIZ.

NaMert'lere yer yok! "


DHA Genel Müdürü Uğur Cebeci görevinden alındı

Bu arada Doğan Haber Ajansı (DHA) Genel Müdürü ve Hürriyet yazarı Uğur Cebeci görevden alındı. Cebeci’ye görevden alınma gerekçesi olarak “gençleşme”nin sunulduğu iddia edildi. Cebeci’nin Hürriyet gazetesinde haftada bir gün tam sayfa havacılık üzerine yazı kaleme almayı sürdüreceği öğrenildi.

Oda Tv’nin haberine göre Uğur Cebeci, kurum içi yaptığı duyuruda şu ifadeleri kullandı:
 
“Değerli arkadaşlarım,

Uzun yıllar zorlu günlerde birlikte çalıştık. Ama bütün zor zamanların üstesinden geldik. Sizin gazeteci olmanız sayesinde DHA dünyanın güvendiği bir marka oldu. Doğru ve her şartta etik kurallara bağlı yayıncılık yaptık. Toplam 40 yıllık habercilik hayatımı burada noktalıyorum.

DHA daha genç yönetimi ile çok daha başarılı olacaktır. Her şartta bana gösterdiğiniz anlayış ve sonsuz destek için çok teşekkür ediyorum. Sizlerle çalışmaktan hep onur duydum. Eşleriniz ve çocuklarınızla mutlu bir hayat sürmenizi dilerim.”

Magazin, ekonomi ve spor bölümlerinde de çok sayıda görevden almanın yaşanacağı iddia edildi. Bu bölümlerde görevden almalara sebep olarak ise bazı çalışanların kurum dışında da gelir getiren kimi işlerde çalışıyor olmaları gösterildi.


Üye OlÜye Girişi