OBEZİTE: Kadın sağlığı için en büyük tehlike

 

İngiltere Kamu Sağlığı İdaresi Başkanı Dame Sally Davies, obezitenin kadın sağlığı ve gelecek nesillerin sağlığı için büyük bir tehdit oluşturduğu konusunda uyardı

26.12.2015
Yazı Boyutu:  
Dame Sally Davies’in bu yıl kadınlara odaklanan raporunda obeziteyle mücadeleye “giderek büyüyen sağlık sorunlarının” önüne geçilmesi için ulusal düzeyde öncelik verilmesi gerektiği yer alıyor.

Gıda endüstrisinin bu konuda daha fazla çaba göstermesi gerektiğini ya da gıda endüstrisine şeker vergisi getirilmesi gerektiğini savunan Dame Sally Davies, yumurtalık kanseri ve kadınlarda idrar kaçırma hastalığı olan ‘Üriner İnkontinans’ hastalıklarının daha iyi tedavi edilmesi ve bu konuların daha açık şekilde konuşulabilmesi gerektiğini sözlerine ekliyor.

İngiltere’nin en iyi doktoru herkes için, ancak genellikle kadınların ömrünü kısalttığı için başta kadınlar için öncelikli bir konu olması gereken obezitenin oldukça ciddi bir sorun olduğunu belirtti.

2013 yılında İngiltere’de 34 ila 44 yaş arası kadınların %56,4’ü, 45 ila 54 yaş arası kadınlarında %62’si aşırı kilolu ve obez sınıfına girdiler.

Obezite meme kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları da dâhil olmak üzere birçok hastalık riskini artırıyor.

ŞEKER VERGİSİ

Dame Sally, eğer gıda endüstrisi ürünlerinde düzenlemeye gitmezse yeni vergilerin tek seçenek olduğu konusunda uyardı.

Davies, BBC’ye yaptığı açıklamada süpermarketlerin ve diğerlerinin sağlıksız gıdalar için yaptıkları ucuz promosyonları ve reklamları durdurmak için üreticilerin yeniden düzenleme yapmaları gerektiğini vurguladı.

Endüstrinin üzerine düşenleri yapmadığı takdirde şeker vergisinin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Davies, raporunda bazı öneriler de bulundu. Bu önerilerden bazıları şunlar:

> Klinik personelinin kadın sünneti, aile içi istismar ve cinsel şiddet de dâhil olmak üzere kadına karşı şiddetin farkına varması ve bunlara çözüm bulmak için eğitim görmesi

> Anne ve çocuğun hem zihinsel hem de fiziksel sağlığını iyileştirmek için daha fazla araştırma yapılması gerektiği
Tarama testleri, preeklampsi ve fetal büyüme hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiği

> Çocukların cinsellik ve ilişki konusu da dâhil okullarda sosyal, sağlık ve ekonomi konularında eğitim alması gerektiği

> Üreme çağındaki tüm kadınların doğum kontrolü hizmetlerine erişebilmesi

Dame Sally ayrıca kadınların hamilelik sürecinde hem çocukları hem de torunlarının sağlığı için zihinsel ve fiziksel sağlıklarına dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi.

(BBC TÜRKÇE)

Üye OlÜye Girişi