Ocak'dan önce erken emeklilik 2 bin lira kazandırıyor

 

Erken emeklilik için doğum veya askerlik borçlanması yapacaklar dikkat!

14.11.2015
Yazı Boyutu:  
Erken emeklilik için doğum veya askerlik borçlanması yapacakların dikkati olmaları önerilirken, erken emekli olmak isteyenlerin yılbaşından önce ödeme  yapmaları halinde , en az 2 bin lira kazançlı çıkacakları hesaplandı.

Milliyet'in haberine göre, erken emeklilik için doğum ve askerlik borçlanması yapmayı planlayanların elini çabuk tutması gerekiyor. 

Asgari ücretin 1 Ocak'ta net bin 300 lira olmasıyla, borçlanma tutarları artacak. Bu tarih gelmeden harekete geçenler en az 2 bin lira kazançlı çıkacak. Borçlanmada tutarlar asgari ücrete göre belirleniyor. En düşük borçlanma tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 32'si oluyor. Ocak'ta net bin 300 lira olacak asgari ücretin brütü de yaklaşık bin 647 liraya ulaşacak. Şu an doğum ya da askerlik borçlanması yapanlar günlük en az 13 lira 58 kuruş verirken, bu işi Ocak ayına bırakanlar 17 lira 56 kuruş ödeyecek. Aylık borçlanma tutarı da Ocak'ta 407 liradan 527 liraya ulaşacak. 
 
ARALIK FİYATI 

1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık borçlanma yapılırsa, en az 9 bin 780 lira ödenecek. 1 Ocak'tan itibaren ise bu tutar 2 bin 869 lira artacak. Yine bu yıl bitmeden askerlik borçlanması yapmak daha avantajlı... 18 aylık borçlanma 7 bin 335 liradan, 9 bin 487 liraya çıkacak.
 
Erken emekli olmak için sigorta olmadan önce askerlik yapanlar bu günleri satın alarak 2 yıla kadar kazanabiliyor. Kadınlar ise sigortadan sonraki 3 çocuğu borçlanarak 6 yıllık prim kazanabiliyor.

Üye OlÜye Girişi