Öcalan posteri, Türk bayrağı birarada

 

HDP İstanbul Mitinginde yüzbinlere seslenen Demirtaş Sarayın camları titriyor dedi

30.05.2015
Yazı Boyutu:  
 
 
Partisinin İstanbul mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kazlıçeşme’de toplanan yüz binlere “Sarayın camları yürüyüşünüzle titriyor. Kandilli Rasathanesi yanlış deprem alarmı verdi, çünkü Kazlıçeşme titretiyor Sarayı!” diye seslendi.
 
Günlerdir yer taştırması yapılan HDP'nin Kazlıçeşme'deki mitinginde Türk bayraklarıyla Öcalan posterlerinin birarada olması dikkati çekti.
 
 
 
HDP’nin günler öncesinden duyurmasına rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılacağı Yenikapı’daki ‘Fetih Şöleni’ etkinliği nedeniyle hafta içinde krize dönüşen ‘Büyük İstanbul Mitingi’ Kazlıçeşme alanında gerçekleştirildi.
 
Konuşma platformunun sol tarafına “Gezi şehitlerini saygıyla anıyoruz” pankartı asılırken, alandaki Türk bayrakları dikkat çekti.
 
Oldukça coşkulu geçen mitingde  HDP İstanbul milletvekili adaylarının tanıtılmasının ardından sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasına alandakileri selamlayarak ve teşekkür ederek başladı.
 
“Bu meydanda her kimlikten ve her dinden insan var. Bu şekilde yaşamak zor değilmiş” diyen Demirtaş, “Biz’ler yaralılar ülkesiyiz, yaralarımızı saralım istedik. Yaralarımıza merhem olalım istedik, o merhemin adı HDP’dir” ifadesini kullandı.
 
YENİKAPI'DA TOPLANANLAR KOMŞUMUZ
 
Aynı saatlerde Yenikapı’da düzenlenen Fetih Şöleni’ne dikkat çeken Demirtaş, “Yenikapı’da toplanan halk bizim düşmanımız değildir; komşumuzdur. Bunu unutmadan siyaset yapacağız” diye konuştu.
 
HDP’ye geçen yıla kadar “Cesaretiniz varsa seçime parti olarak girin” diye meydan okuyan iktidarın HDP’nin parti olarak seçime katılmasının ardından ‘üst akıl’ demeye başladığını kaydeden Demirtaş, “Bizde bir akıl var ama üst değil, ortak akıl. Ortak akıl yönetiyor HDP’yi, ortak akıl. Ortak vicdanla HDP’yi yönetiyoruz. İşte Kazlıçeşme Meydanı bunun ispatıdır. Burada ki fotoğraf bunun ispatıdır” dedi.
 
AKP iktidarının 7 Haziran sonrası Türkiye’yi Suriye’de savaşa sokacağı iddialarını da hatırlatan Demirtaş, HDP’nin güçlü olduğu Meclis’te savaş kararı alınamayacağını savundu.
 
Kandilli bile yanlış alarm verdi
 
Türkiye’yi ‘eş başbakanlık’ sistemiyle yönetmek istediklerini belirten HDP Eş Genel Başkanı, ‘Kenan Evren’in arkasından darbe anayasasını da gönderme‘ ve yeni anayasa vaadinde bulundu.
 
Kazlıçeşme’de toplanan yüz binlerin barajın aşıldığının habercisi olduğunu ifade eden Demirtaş, Kandilli  Rasathanesi’nin önce duyurup sonra ‘teknik bir arıza’ diyerek meydana gelmediğini açıkladığı 5.6 büyüklüğündeki depremi hatırlatarak, “Sarayın camları yürüyüşünüzle titriyor. Kandilli bile yanlış deprem alarmı verdi” dedi. (Diken)
 
 
 

Üye OlÜye Girişi