Öcalan Türk milliyetçisinin kitabını istedi

 

Abdullah Öcalan, devlet Bahçeli nin MHP yönetimindeyken görevden aldığı Prof.Dr. Abdullah Çay ın Her Yönüyle Kürt Dosyası kitabını, avukatlarının getirmesini istedi

8.08.2010
Yazı Boyutu:  

Terör örgütü lideri Öcalan, avukatlarından, Ecevit in Başbakanlığındaki 57. Koalisyon Hükümeti döneminde bakanlık yapan ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile anlaşmazlığa düşmesi sonucu bakanlıktan azledilen Prof.Dr. Abdulhaluk Çay ın "Her Yönüyle Kürt Dosyası" kitabını İmralı ya getirmelerini istedi.

 1071 yılından başlayarak 19. yüzyılı da içerisine alan eser, Kürt kavramını ve Kürtler in bölgedeki yaşantılarını her yönüyle irdeleyen ve derin bir alan çalışmasını da içerisinde barındıran Çay ın kitabı uluslararası gelişmelerin Kürtler le olan ilişkisini de ayrıntılı olarak ele alıyor.

Kitabın ana fikri ise şöyle özetleniyor: Kürtçülük politikasının altında emperyalist devletlerin Ortadoğudaki hakimiyet mücadelesi yatmaktadır.Türkiyenin bölgedeki etkinliğini ve jeopolitik hakimiyetini engellemek maksadıyla Ortdoğu’da suni bir Kürt devleti yaratılmak istenmektedir.

BAHÇELİ GÖREVDEN ALMIŞTI

Türkçü kimliği ve çalışmalarıyla tanınmış akademisyenlerinden olan Çay,  1963 yılından bu yana, Milliyetçi Hareket Partisi nin her kademesinde görev aldı.

28 Nisan 1999 Milletvekili Genel Seçimlerinde Çorum Milletvekili olarak TBMM ye girdi ve Bülent Ecevit in kurduğu 57. Hükümet teki Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları ile Koordinasyondan Sorumlu Devlet Bakanı görevine getirildi.

 Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaşadığı anlaşmazlık neticesinde istifa etmesi beklenmiş, ancak kendisi istifa etmeyince bakanlıktan azledildi.


Üye OlÜye Girişi