'Öcalan'a tecride son' direnişinde ölen iki kadın defnedildi

 

Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto için cezaevlerinde yaşamlarına son veren iAyten Beçet ve Zehra Sağlam'ın cenazeleri, sıkı güvenlik önlemleri altında defnedildi.

25.03.2019
Yazı Boyutu:  
Erzurum Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde yaşamına son veren Zehra Sağlam'ın el konulan cenazesi Jandarma tarafından Muş’un Varto ilçesine bağlı Kayalıkale (Xinzor)  köyüne getirildi. İlçe ve köy girişi jandarma ve polisler tarafından kapatılırken, kimsenin girişine izin verilmedi. Jandarma cenaze defin işlemine sınırlama getirerek az sayıda aile bireyinin mezarlığa girişine izin verdi. 

Jinnews'un haberine göre jandarmanın denetiminde mezarlığa giren Zehra’nın aile bireyleri, zifiri karanlıkta cenazenin defin işlemlerini gerçekleştirdi. 

Ajans haberinde; DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, HDK Eşsözcüsü ve HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, HDP milletvekilleri Şevin Coşkun, Dilan Dirayet Taşdemir, Musa Farisoğulları, Erdal Aydemir, Abdullah Koç ve Bingöl Belediye Eşbaşkan Adayı Hişyar Özsoy'un tüm girişimlerine rağmen ilçeye girişlerine izin verilmeyerek cenaze törenine katılmalarının engellendiğini öne sürdü.AYTEN BEÇET DE GEBZE CEZAEVİNDE YAŞAMINA SON ERDİ

Jinnews  ayrıca  Gebze Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren Ayten Beçet’in cenazesine polisin İstanbul’da el koyarak, Antep'e gönderdiğini, Kargo uçağı ile Antep'e getirilen cenazenin burada yine polisler tarafından teslim alınarak mezarlığa götürüldüğünü bildirdi. 

Polisin aileyi arayarak "Yalnızca 5 kişi katılabilir" söylemleri üzerine aile İstanbulda olan baba Sabri Beçet'in dönmesini bekledi. 
 
Babanın gelmesinin ardından, aralarında Ayten'in anne ve babasının da olduğu 5 kişiyi mezarlığa alan polislere mezarlık dışında bekleyen kitle tepki gösterdi. Polisler HDP'li vekillerin de aralarında olduğu kitleyi jandarma ve polis ablukasına alarak mezarlığa girmelerini engelledi. 

Daha sonra Ayten Becet dini vecibelerin yerine getirilmesinin ardından Yeşilkent Mezarlığı’na defin edildi. 

Üye OlÜye Girişi