Oda başkanlarına hapis istemi

 

Oda başkanlarının da bulunduğu 14 kişiye 7 şer yıl hapis istendi

26.05.2015
Yazı Boyutu:  

 

İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu ve Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında “Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçundan 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

                 

İZMİR - İzmir Barosu avukatlarından Ergün Bademci, 6 yıl önce 32 müvekkili adına CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 43 kişi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

ANMASAN, ESBİR, BESAŞ, ANMASAN MADENCİLİK, TÜTSAB şirketlerinin sermayedarları arasında bulunan 32 müvekkilinin, bu şirketlerin yöneticisi 43 kişi tarafından zarara uğratıldığını belirten avukat Ergün Bademci ile birlikte, Tekel çalışanları Vakfı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da şikayetçi oldu.

Bademci, süphelilerin bağlantılı şirketler üzerinden sistematik olarak gayri yasal ve mevcut olmayan ticari faaliyetler yapılmış gibi gösterdiklerini, para kaynakları yaratıp, bu paraları aralarında paylaştıklarını, paylaşılan paranın gizlenmesi için de yine hayali ticari işlem, anlaşma, alım ve satım faaliyeleri ile şirketlerin içlerinin boşaltıldığını öne sürdü. Dilekçede, şirketlerin iflas durumuna getirilerek batırıldığı ve o dönemde 200 milyon lirayı aralarında paylaştıkları iddia edildi.

 

6 yıldır süren soruşturmayı tamamlayan Cumhuriyet Savcısı İbrahim Engin, Altay Spor Kulübü eski başkanı Melih Tunç Tandoğan ve İzmir Esnaf Sanatkar ve Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu'nun da aralarında bulunduğu14 şüpheli hakkında “Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçundan 7'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları için asliye ceza mahkemesinde dava açtı.

 

Savcı Engin, CHP Milletvekili Mehmet Ali Susam hakkındaki dosyayı ise milletvekilliği sürdüğü için ayırdı. Sanıklar önümüzdeki günlerde hakim önüne çıkacak.  (DHA)

 

 


Üye OlÜye Girişi