Odatv'ye erişim engeli getirildi!

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Odatv'ye erişim engeli getirildiğini açıkladı.

05.03.2020
Yazı Boyutu:  
AKP İktidarının hedefindeki OdaTV'nin Libya'daki şehidi haberleştiren muhabiri Hülya Kılınç ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu dün gece tutuklanması, Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız'ın da para cezasına çarptırılmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Odatv internet sitesine erişim yasağı getirdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Odatv'ye erişim engeli getirildiğini açıkladı.

BTK’nın kararını sosyal medyadan duyuran gazeteci Murat Ağırel, OdaTV’nin kapatıldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Odatv kapatıldı!  Bu nasıl, neden yapılır? Haber zaten mahkeme kararı İle kaldırıldı?

* Basın özgürlüğüne, haber alma hakkına yapılmış bir müdahaledir. Haber bahaneydi. Amaç Odatv’yi kapatmak, susturmaktı…BTK SİTESİNDEN YAYIMLADI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun internet sitesinde yer alan kararda şu ifadeler kullanıldı:

* 5651 sayılı kanun kapsamında yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda alınan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun 05/03/2020 tarih ve 490.05.01.2020.-935064 sayılı kararına istinaden bu internet sitesi (odatv.com) hakkında idari tedbir uygulanmaktadır.

"KARAR 24 SAAT ÖNCESİNDEN ALINMIŞ"

Barış Terkoğlu'nun avukatı Kazım Yiğit Akalın ise Türkiye'de kararın ilk olduğunu belirterek "Karar için 24 saat önce Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurulması gerekiyor yani karar dün alınmış. Süreci takip edeceğiz, yarın Barış Pehlivan’ın ifadesi için adliyede olacağız" dedi.

NELER OLMUŞTU?

OdaTV’nin Libya’da şehit olan MİT mensubunun cenaze törenine ilişkin yaptığı haberden sonra, “MİT mensupları ve ailelerinin bilgilerini yayımladıkları” gerekçesiyle OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç tutuklanmıştı.

Terkoğlu ve Kılınç’ın tutuklanmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, OdaTV Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ı da ifadeye çağırdığı belirtilmişti.Üye OlÜye Girişi