ODTÜ'nde dozeri CHP'li vekil durdurdu

 

CHP'li vekiller ODTÜ'ndeki dozerleri durdurdu.

06.09.2013
Yazı Boyutu:  
 
 
ODTÜ'den geçmesi planlanan yola karşı direnen gruplara  polisin müdahalesi sürüyor.  Olaylarda en az 15 kişi  gözaltına alındı. CHP milletvekili Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Canan Yüceer ve Aylin Nazlıaka ODTÜ'ye geldi. Aygün, "Gezi, ayak seslerini şimdiden hissettiriyor" dedi.
 
 
 
ODTÜ ve 100. Yıl Mahallesi sakinlerinin ODTÜ'den geçecek yola karşı direnişlerini sürdürdükleri alana bu sabah polis tarafından müdahale edildi. Yol çalışması için bölgeye gelen dozerlere TOMA ve akrepler de eşilik etti.
 
15 kişilik eylemci grup yıkım alanına girerek çalışmaları engellemek istedi. Üniversiteliler kol kola girerek zincir oluştururken, sloganlarla da hukuk dışı yol projesini, ağaçların kesimini protesto etti. Polis, direnen gruba müdahale ederek 15 kişiyi gözaltına aldı.
 
Yıkım ekiplerinin çalışması halen devam ederken, polis çevrede sıkı güvenlik önlemleri aldı.
 
SİZ KİMİN ADAMISINIZ?
 
Sabahki baskının ardından inşaat alanında toplanan yurttaşlar ve mahhale sakinleri tepki gösterdi. Ankara Anakent Belediyesi'nin işçileri tarafından çekilen güvenlik şeridinin yasal olmadığı belirtildi. İnşaat alanında toplanan yaklaşık 100 kişi için 5 çevik kuvvet otobüsü alana getirildi. Alanda 1 TOMA ve 1 Akrep de bekliyor.
 
Ankara Anakent Belediyesi'nin işçileri ile tartışan mahalleli, "Siz kimin adamısınız, Paranızı kim veriyor, gidin burdan" diyerek inşaatın yasal olmadığını ifade etti.
 
BİBER GAZLI MÜDAHALE
 
Ağaç kesme makinesinin iki ağacı sökme girişimene karşılık 60-70 kişilik grup makinenin önüne geçti. Çevik kuvvet ekipleri biber gazı kullanarak kalabalığı alan dışına çıkardı.
 
CHP'Lİ AYGÜN DOZERİ DURDURDU
 
CHP milletvekili Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner, Canan Yüceer ve Aylin Nazlıaka ODTÜ'ye geldi. Aygün, "Gezi, ayak seslerini şimdiden hissettiriyor" dedi.
 
CHP milletvekilleri Aylin Nazlıaka ve Hüseyin Aygün kepçenin önünde durarak engel olmaya çalıştı. Milletvekillerine de polis tarafından müdahale edildi. Hüseyin Aygün dozeri durdurdu.
 
BELEDİYE: AĞAÇ KESME  DİYE BİRŞEY YOK
 
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise ODTÜ alanında çalışma yaptıkları iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek şunları söyledi:
 
“Sabah saatlerinde çalışma yapılan ekiplerimize çadır kuran eylemciler taşlarla saldırmışlar. Bunun üzerine Emniyet’e bilgi verildi. Şu anda ODTÜ arazisi içerisinde herhangi bir çalışmamız yok. Kendi yol güzergahımız üzerinde çalışıyoruz. Orada ağaç kesme diye bir şey yok. Ağaç nakil makinalarıyla başka yere dikiyoruz. Bazı gruplar işi provoke edip ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.”
 
SAAT SAAT GELİŞMELER
 
Güncelleme 16:34
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi yeleği giyen bazı kişilerin aslında belediye personeli olmadığı ortaya çıktı:
 
 
Güncelleme 15:40
 
ODTÜ'lüler ve 100. Yıl Mahallesi sakinleri, saat 19:00'da bütün Ankaralıları yıkımı durdurmak için 100. Yıl Migros önüne bekliyorlar.
 
İş makineleri milletvekillerine rağmen çalışmayı sürdürüyorlar. Ağaç sökme makinesini İlhan Cihaner'in üzerine sürdüler.
 
Güncelleme 15:01
 
İş makineleri yeniden çalıştırıldı ancak tepkiler üzerine yine durduruldu.
 
Güncelleme 14:01
 
İş makineleri çalışmayı durdurdu. Henüz teyit edilemeyen bir iddiaya göre, inşaatın ruhsatsız olduğu belgelendi.Saat:14.40
 
ODTÜ'de yol çalışması tekrar başladı. Halk tepki gösteriyor.
 
Saat:14.10
CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın belediye çalışanları olarak alanda bulunanların hiçbirinin belediye kimlik kartı taşımadığını gündeme getirmesinin ardından halk belediye görevlilerine kimliklerini sorunca gerginlik yaşandı.
 
Saat:13.45
ODTÜ'de inşaatın ruhsatsız olduğu belgelendiğinden ekiplerin çalışması durduruldu. Milletvekilleri ile birlikte halk, nöbette.100. Yıl İnisiyatifi, bugün yaşananları protesto etmek için saat:19.00'da tüm Ankaralıları 100. Yıl'daki Migros'un önüne çağırıyor.
 
Saat:13.25
ODTÜ'de polisin sert müdahalesi sırasında Gençlik Muhalefetinden Halil İbrahim isimli bir ODTÜ öğrencisi yaralandı. Halil İbrahim'in başına aldığı darbeler nedeni ile travma geçirdiği ve Atatürk Eğitim Hastanesine kaldırıldığı bildirildi. Polis saldırısı sırasında 5 öğrenci de hafif yaralandı.
 
Direniş alanına CHP Milletvekilleri Hüseyin Aygün, İlhan Cihaner ve Aylin Nazlıaka da geldi. Milletvekilleri inşaat sahasına girerek iş makinalarının önüne geçti.
 
Saat:12.40
ODTÜ'de polis tekrar halka biber gazı ve coplarla saldırdı.
 
Saat:11.40
ODTÜ doğa direnişine destek için 100. Yıl İnisiyatifi, herkesi saat 19.00'da Migros önüne çağırdı.
 
Saat:11.00
Polis ağaçları savunanlara biber gazı ve jopla saldırırken belediye araçları da ağaçları sökmeye başladı.
 
saat:10.50
Belediye alana ağaç söküm araçlarını getirdi. Bunun üzerine halk ağaçların sökümüne karşı toplandı. Bazı kişiler ağaçlara sarılarak kesime engel olmaya çalıştı. Alana çok sayıda çevik kuvvet girdi.
 
Çevik Kuvvet polisleri ağaçlara sarılan insanlara müdahale etmeye başladı. Polis halka gaz sıkarak müdahale etti. Halk tekrar toplanıyor.
 
saat:09.30
Yol çalışması için bölgeye gelen dozerlere TOMA ve akrepler de eşilik etti.
 
ODTÜ’lüler ve 100. Yıl İnisiyatifi üyeleriyle polis arasında arbede çıktı. Olaylarda ilk belirlemelere göre 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların 10 Nisan Karakolu'na götürüldüler. Desteğe giden 4 kişi de burada gözaltına alındı.
 
Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makineleri çevik kuvvet eşliğinde yıkıma başladı. Direnişe öncülük eden 100. Yıl İnisiyatifi herkesi direniş alanına çağırıyor.
 
 
 
 
 
 
 
 

Üye OlÜye Girişi