ODTÜ'nde öğrencilerin direnişi sonuç verdi: Ağaç kesimi durdurduldu

 

ODTÜ'nde yapılmak istenen KYK yurdu için ağaç kesimine karşı 55 gündür çadır kurup nöbet tutan öğrencilere bugaün polis müdahala etti. ancak öeğrencilerin direnişi ve siyasilerin, Ankara Büyükşehir ve Çankala Belediye başkanlarının girişimiyle ağaçların kesimi durduruldub

08.07.2019
Yazı Boyutu:  
ODTÜ kampüsünde yurt binası inşaatına karşı 55 gündür eylem yapan öğrenciler, bu sabah polis tarafından tartaklanarak dışarı çıkartıldı. İş makinelerinin kampüse girdi ve ağaçları kesmeye başladı. Direnişin bitmediğini vurgulayan öğrenciler rektörlüğe yürüyüş başlattı. Çankaya Belediyesi inşaatın ruhsatsız olduğunu açıkladı ve tutanak tuttu. CHP Ankara Millevtekili Taşcıer, ODTÜ Rektörü Kök ile görüştüğünü ağaç kesiminin durdurulduğunu açıkladı.Gazete Duvar'ın haberine göre  ODTÜ’de Kavaklık diye bilinen 40 dönümlük arazinin 49 yıllığına Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredilmesinin ardından yapılması planlanan KYK yurdu projesine karşı öğrenciler tarafından başlatılan ‘nöbet’ eylemi bugün 55. gününde. Ancak bu sabah erken saatlerde polis ODTÜ’ye gelerek, direnişteki öğrencilerin etrafını sardı. Bölge ablukaya alınırken, öğrencilerin çadırların olduğu alandan çıkması istendi.

Öğrencilere desteğe gelen hocalar, rektörün istifasını isteyen sloganlar atarken, milletvekillerinin ise içeriye girmesine izin verilmedi. Saat 09.30 sıralarında ise polis, eylemci öğrencileri tartaklayarak dışarı çıkarttı.

Bu gelişmenin ardından  kampüs içerisine inşaatta kullanılacak araçların bazılarının da geldiği görüldü.ODTÜ’DE AĞAÇLAR KESİLMEYE BAŞLANDI

Öğrenciler bölgedeki yüzlerce ağacın kesilmemesini, KYK yerine, mezunlar derneğinin desteğiyle yapılacak yurdun da ağaçsız bir bölgeye inşa edilmesini talep ediyordu. Ancak polis tarafından öğrencilerin alandan çıkarılmasının ardından alana gelen görevliler hızlıca ağaç kesimine başladı.

AĞAÇ KESİMİNE KARŞI ÇIKAN ÖĞRENCİLERE BİBER GAZI

“ODTÜ’de KYK istemiyoruz” sloganlarıyla ağaçların kesildiği alanda toplananlara polis biber gazı sıktı. Bazı öğrenciler, tepkilerini uzun eşek oynayarak gösterdi.


ODTÜ ÖĞRENCİLERİ: DİRENİŞİMİZ BİTMEDİ

Polis tarafından alandan çıkarılan öğrenciler yazılı açıklama yaparak, “Bu saldırıyı yapanlar ve yaptıranlar bilsinler ki direnişimiz bitmemiştir, bitmeyecektir! Bugün yaşanan korkunç saldırıda arkadaşlarımızı darp ettiniz, biber gazıyla saldırdınız ama bilin ki direnişin 55. günü biter, 56. günü başlar!” dedi.

Yurt yapım sürecinden öğrencilerin haberi olmadığı belirtilen açıklamada şöyle denildi: “Saldırıyla binlerce canımızı yok ettiler, ağaçlarımıza kıydılar ama bizler bu yurdu inşaa ettirmeyeceğiz! ODTÜ tarihinde daha önce de bunu görmüştük. Bir iktidar piyonu olan Hasan Tan ODTÜ’ye faşist işçileri sokarak içeriden yıkmaya çalışmıştı. Şimdi de AKP, Verşan Kök ile anlaşıp yurt yaptırarak aynısını hedeflemektedir. Bu katliamın sorumluları başta Verşan Kök, ODTÜ yönetimi olmak üzere hâlâ yılmayan ODTÜ kalesini yıkmak isteyen AKP’dir.”

ODTÜ’DE ÖĞRENCİLER REKTÖRLÜĞE YÜRÜYOR

ODTÜ’de öğrenciler ve mezunlar tarafından yapılan basın açıklamasında, “KYK inşaatı ruhsatsız olmasının yanında, ekolojik bir katliamla ODTÜ’yü dize getirmek için planlanan bir saldırıdır” denildi.

KYK yurdu planlamasından hiçbir ODTÜ öğrencisinin, emekçisinin ve akademisyenin haberi dahi olmadığını vurgulayan öğrenciler, şu açıklamada bulundu: “Ülkedeki tek adam zihniyetinin dirayeti olan Rektör Verşan Kök ve işbirlikçileri protokol imzalayarak, ODTÜ öğrencilerini peşkeş çekmiştir. Ağaçlarımıza kıyıyorlar ama bizler bu yurdu inşa ettirmeyeceğiz.”

“Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları eşliğinde devam eden basın açıklamasının ardından öğrenciler, ODTÜ Rektörlüğü’ne doğru yürüyüşe geçti.

TAŞDELEN: İNŞAAT RUHSATI YOK

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ilçe sınırları içerisindeki ODTÜ kampüsünde yapılmak istenen yurt inşaatının ruhsatının olmadığını duyurdu. Taşdelen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ODTÜ’de yurt yapılması istenilen alanda, Parselasyon yok, arsa şu anda kadastral parsel konumunda. Bu nedenle kazı izni ve inşaat ruhsatı yok. ODTÜ İmar Planı 12 no’lu plan notuna göre bu işlemleri yapmaya yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da bunlar alınmış değil” ifadelerine yer verdi.

CHP’Lİ TAŞCIER DUYURDU: AĞAÇ KESİMİ DURDURULDU

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştüğünü ve ağaç kesiminin durdurulduğunu açıkladı. Taşcıer, “İnşaatla ilgili belediyemiz tutanak tuttu. Hem Çankaya hem de büyükşehir belediyesiyle görüşüp oranın bir an önce mühürlenme işleminin takipçisi olacağız. Şu an gözaltında olan arkadaşlarımız var. Oraya gidip serbest bırakılmalarını sağlayacağız. Sürecin hukuk içerisinde işlemesi için de sürecin takipçisi olacağız” diye konuştu.

MANSUR YAVAŞ REKTÖRLE GÖRÜŞTÜ

ODTÜ’de polisin müdahalesinin ardından ağaçların kesildiği yurt inşaatına ilişkin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ODTÜ Rektörü Verşan Kök ile görüştü. Yavaş Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün ODTÜ’de yaşananlar üzerine rektör Sayın Mustafa Verşan Kök ile görüştük. Ankaralıları ve tüm kamuoyunu doğru bilgilendirecek ve sorunu çözüme kavuşturacak bir süreci karşılıklı uzlaşma ile sürdüreceğiz. Kamu vicdanını korumak için çabalarımız devam etmektedir” ifadelerine yer verdi. 


Üye OlÜye Girişi