ODTÜ'nün 60 yılında “Bilim Eğlencelidir!  etkinlikleri

 

ODTÜ 17 Nisan'da kutlayacağı 60’ıncı kuruluş yılrönümü nedeniyle “Bilim Eğlencelidir! - ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!” etkinliği düzenleyecek

14.04.2016
Yazı Boyutu:  
ODTÜ’nün 60’ıncı yılı nedeniyle “Bilim Eğlencelidir! - ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!” etkinliği düzenlenecek. 17 Nisan’da Congresium Ankara’da yapılacak etkinlikte, bilimin eğlenceli yüzünü ve günlük hayatımızdaki etkilerini gözler önüne seren deneyler, söyleşiler ve yarışmalar yer alacak.

“Bilim Eğlencelidir! – ODTÜ 60. Yılını Kutluyor!” etkinliği herkese açık olacak. Gün boyu gerçekleşecek organizasyon, ODTÜ’lü öğretim üyeleri eşliğinde araştırmacıların, bilim insanlarının, öğrencilerin ve öğrenci topluluklarının araştırma-geliştirme projelerinin ürünlerini sergileyeceği; yarışmaların, bilim gösterilerinin ve sohbetlerinin yer alacağı bir bilim şenliği olacak.

ODTÜ Toplum ve Bilim Uygulama ve Araştırma Merkezi (TBM) tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen “ODTÜ’de Bilim Eğlencelidir!” etkinliklerine her seferinde 120’den fazla öğretim elemanı destek verdi, binden fazla öğrenci ve öğretmenin yanı sıra çok sayıda bireysel ziyaretçi de katıldı.60. eğitim öğretim yılını kutlayan ODTÜ’nün rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, Türkiye’deki üniversitelerin dünya sıralamasında daha üst sıralarda yer alması gerektiğini ve bunun için de araştırmaya daha fazla kaynak ayrılmalı diye konuştu.

Prof. Acar, “Türkiye’de her geçen yıl üniversite sayısı artıyor ve birçok üniversite, önlisans/ lisans düzeyinde eğitim veriyor. Araştırmaya, bilimselliğe, yüksek lisans ve doktora eğitimine ağırlık veren üniversitelerle yalnızca önlisans/lisans düzeyinde eğitim veren üniversiteler aynı değil, kaynaklar dağıtılırken yalnızca öğrenci sayısının kriter olarak alınması doğru değil” dedi.

Üniversitelerin araştırmaya daha fazla önem vermesi gerektiğinin altını çizen Prof. Ahmet Acar, “ODTÜ gibi araştırmaya önem veren, üniversitelere ve sanayiye araştırmacı yetiştiren üniversiteler, biraz da kendi kaynaklarını kendisi üretmek durumundalar. Bugün ODTÜ’de toplam harcamalarımızın yüzde 25- 30’unu kendi geliştirdiğimiz ve çok büyük bir payı AB fonları gibi projelerden gelen kaynaklardan sağlıyoruz” dedi.

Milyar dolarlık şirket

ODTÜ TEKNOKENT Genel Müdürü Mustafa Kızıltaş, teknoloji odaklı firmaların gelişmesi için çalıştıklarını belirterek, “Türkiye’de temelleri atılan girişimcilerimize destek oluyor, henüz yolun başında olan birçok firmamızı San Francisco’da, Silikon Vadisi’nin içerisinde yer alan T-Jump Merkezimize gönderiyor ve orada melek yatırımcılarla buluşmalarını sağlıyoruz. En büyük amacımız, ODTÜ TEKNOKENT bünyesinden çıkacak milyar dolarlık bir şirket oluşturmak” şeklinde konuştu.

Üye OlÜye Girişi