ODTÜ'nün efsane rektörü Ahmet Acar, törenle toprağa verildi

 

Dünya'nın ilk 10 saygın kadın hakları savunucusu, CEDAW eski başkanı ve İstanbul Sözleşmesi'nin mimarı Prof.Dr. Feride Acar'ın eşi Prof.Dr. Ahet Acar, 2008-2016 yıllarında iki dönem ODTÜ rektörü olarak görev yapan bu göreve seçilerek gelen son kişiydi.

29.12.2020
Yazı Boyutu:  
Ankara'da geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede iki gün önce yaşamını yitiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) eski Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar (71) için uzun yıllar görev yaptığı üniversitede tören düzenlendi.

Prof. Dr. Ahmet  Acar ODTÜ’ye 1967 yılında girdi. ODTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı’nın kurucularından ve Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Avrupa Birliği gibi kurumlar için görev yapan eşi Feride Acar’la da burada tanışıp evlendi. 

İşletme Bölümü Başkanlığı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve Kuzey Kıbrıs Kampusu Kurucu Rektörü görevlerinde bulundu.

ODTÜ'NÜN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRDİ

ODTÜ’nün 2008-2016 yılları arası iki dönem rektörlüğünü yaptı. 50 yılını geçirdiği ODTÜ’nün çehresini değiştirdi. 2016’da rektörlerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla atanmasına başlanmadan önce, ODTÜ’nün seçilen son rektörüydü. 

2012 yılında Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı’ya konuşan Prof. Dr. Ahmet Acar “ODTÜ insanın içinde bir virüs. O virüse yakalanan kolay kolay buradan gidemez” demişti.

Bir çocuk babası olan Ahmet Acar’ın oğlu da ODTÜ’de lisans ve yüksek lisansını tamamladıktan sonra akademisyen olarak görev aldı. 27 Aralık günü kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılan Prof. Dr. Acar, tüm çabalara rağmen kurtarılamadı ve 71 yaşında hayata gözlerini yumdu.50 yılını geçirdiği üniversitede tören düzenlendi. Törene ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, ailesi, akademisyenler ile sevenleri katıldı. Törene katılanlar Acar'ın tabutuna karanfil bırakarak ailesine taziyede bulundu.

'ODTÜ'LÜLERİN BAŞI SAĞOLSUN'

Tören sonrası açıklama yapan ODTÜ Rektörü Mustafa Verşan Kök, üniversite için acı bir gün olduğunu söyleyerek, "Bugün rektörlük binamız önünde bir saygı geçişi yapıyoruz. Tüm sevenleri büyük bir acı içindeyiz. 2008-2016 yılları arasında üniversitemizde iki dönem rektörlük yapan Ahmet Acar hocamızı hep birlikte uğurluyoruz. Onun döneminde üniversitemiz çok büyük başarılara imza attı. Kendisiyle her zaman gurur duyduk. Bundan sonra da üniversitemizde anılarını yaşatacağız. Tüm ODTÜ'lülerin başı sağ olsun" dedi.Ahmet Acar'ın cenazesi, Ahmet Hamdi Akseki Camii'nde öğle namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi.


 

Üye OlÜye Girişi