Ödüllü ünlü yönetmenden ikinci roman

 

ödüllü yönetmen ve yazar Derviş Zaim’in “Rüyet” adlı ikinci eseri, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

05.04.2019
Yazı Boyutu:  
“Tabutta Rövaşata”, “Filler ve Çimen”, “Çamur”, “Balık” ve “Rüya” adlı filmleriyle tanınan, ilk kitabı “Ares Harikalar Diyarında” ile 1992’de Yunus Nadi Roman Armağanı’na değer görülen ödüllü yönetmen ve yazar Derviş Zaim’in “Rüyet” adlı ikinci eseri, Yapı Kredi Yayınları’ndan yayımlandı.

Günümüz İstanbul’unda geçen hikâyede yazar geçmiş, gelecek, özgürlük ve zorunluluk kavramları arasında süzülen, arzu ile gerçeklik arasında sıkışmış insanın kendisine bir anlam, bir kimlik, bir bütünlük yaratma çabasını ele alıyor.

Mimar bir kadın olan Sine’nin gözünden insan ruhunun anlam bulma ve kendini oluşturma çabasına ışık yakan yazar, Şeyh Galip’in “Hüsn-ü Aşk” adlı mesnevisini de yeniden inşa etmeye girişiyor.

“Amcalarının inşaat şirketinde mimar olarak çalışan Sine mesleğinin günümüzde büründüğü biçimden rahatsızdır. Asıl istediği, insanların rüya anlatımlarını temel alan bir çağdaş sanat performansı düzenlemektir. Şirketin maddi durumundan, hayatına giren iki erkek arasında kalmaktan bunalan Sine bir çıkış yolu ararken eline geçen Osmanlıca bir hatıratı okumaya ve amcasının ricası üzerine, günümüz Türkçesine çevirmeye başlar. Anılarda ‘Hüsn-ü Aşk’ mesnevisine yapılan göndermeler ve bu iki metin arasındaki paralellikler dikkatini çeker…”

“Kendi oluşturduğu metin de, ister istemez, bağlama göre inşa ediliyordu. O nedenle benlik dediğimiz şeyi, baştan sona kalıcı bir şey olarak tahayyül etmek tehlikeliydi.

Etrafa yolladığımız işaretler değiştiği zaman benlik de, metnin özü de değişebiliyordu…. Tam bu nedenle, insan hayatının değişen taraflarının içindeki değişmeyen örüntüleri bulmak ya da değişmez gibi duran şeylerin arasına sinmiş farklılıkları keşfetmek önem kazanıyordu.” (KültürServisi)


Üye OlÜye Girişi