OECD, Türkiye için vites düşürdü!

 

OECD’nin Türkiye için büyüme tahmini yüzde 2.9’a geriledi

27.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Türkiye ekonomisinde Mayıs ayında yaptığı 2012 büyüme tahminini yüzde 3.3’ten yüzde 2.9’a revize etti.

 
 
OECD tarafından yayımlanan raporda Türkiye’de 2013 gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyümesi için yüzde 4.6 olarak yapılan tahmin de yüzde 4.1’e revize edildi. OECD GSYH’nin 2014’te yüzde 5.2 büyümesinin beklendiğini de belirtti.
 
Tüketici fiyatlarıyla enflasyonun bu yıl yüzde 9.1 olacağını öngören OECD, enflasyonun gelecek yıl yüzde 6.9, bir sonraki yıl ise yüzde 6.1 olacağını tahmin etti. Türkiye’de bu yıl cari işlemler açığının GSYİH’nın yüzde 7.2’si, gelecek yıl yüzde 7.3’ü, 2014 yılında ise yüzde 7.5 olacağı tahmin edildi.
 
Raporun Türkiye’ye ayrılan bölümünde 2011 ortalarından bu yana büyümenin, özel tüketim ile birlikte yavaşladığı, yatırım ve ithalatın güç kaybettiği belirtildi. Üreticiler hedeflerini zayıf Avrupa piyasalarından, hızlı büyüyen Orta Doğu, Afrika ve Asya’ya  yöneltirken ihracatın arttığı kaydedilen raporda; para değerinde artışı tersine çeviren önlemler ve küresel piyasalarda azalan risk iştahını izleyen kur artışının büyümeyi desteklediği bildirildi.
 
Rapora göre Türkiye’de istihdam sıradışı bir şekilde “esnek” kalmaya devam ediyor. İstihdam ekonomik etkinlikteki son yavaşlamaya karşın  2012 yılında arttı.

Üye OlÜye Girişi