Öğrenci harçlarıyla rektöre lüks oto

 

Kızıl Hackerların YÖKin sitesini haklamasıyla Fırat Üniversitesinin gizli belgeleri ortaya çıktı

8.01.2013
Yazı Boyutu:  

 

ODTÜ olaylarını protesto etmek için YÖK'ün internet sitesini hackleyen Redhack (Kızıl Hackerlar) bir çok üniversiteye ait binlerce belgeyi ele geçirdi.
 
Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesapları üzerinde paylaştıkları belgelerden biri de Fırat Üniversitesi’ne ait. Ele geçirilen belgelerin birinde, üniversite harçlarının yatırıldığı bankadan alınan promosyon ile 480 bin TL'lik bir otomobilin alındığı bilgisi yer alıyor. Konu ile ilgili mevcut rektör, YÖK'e gönderdiği yazıda bir önceki rektör hakkında soruşturma açılmasını istiyor.
 
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudbettin Demirbağ imzası ile YÖK'e gönderilen yazının tarihi 19 Kasım 2012. 'Gizli' ibareli yazının konusu soruşturma istemi. Mevcut rektör Prof. Dr. Demirbağ, eski rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl hakkında soruşturma yapılmasını istiyor.
 
Gerekçe ise, üniversite hesaplarında yapılan bir dizi usulsüzlük. İddiaya göre, üniversite zarara uğratıldı. 
 
'Fırat Üniversitesi İç Denetim Birimi'nin hazırladığı rapora ilişkin gönderilen üst yazıda öğrenci harçlarının yatırıldığı bir banka ile yapılan protokole ilişkin bilgiler yer aldı.
 
Konuya ilişkin bankadan gelen yanıta göre, üniversite, 27 Eylül 2009 itibari ile 1 milyon 310 bin liralık promosyon hakkını kullanmak istediği anlatıldı.
 
Rektör Demirbağ imzalı yazıya göre söz konusu miktar, üniversite hesaplarından görülmedi. Yazıda söz konusu paranın bir bölümü üniversite şenlikleri için kullanıldı, aynı paradan 1 adet Audi marka A8 Long 3.0 model araç alındı.
 
Yapılan bu iki harcama sonrası hesapta 823 bin 89 TL kaldı.
 
Raporda, yapılan denetimler sonrası protokoller sonrası elde edilen gelir konusunda üniversitenin zarara uğratıldığı anlatıldı. 
 
Mevcut rektör Prof. Dr. Demirbağ imzasını taşıyan raporda, eski rektör Prof. Dr. A. Feyzi Bingöl hakkında soruşturma yapılması istendi.
 
Türkiye’de satılan en pahalı otomotivler arasında gösterilen Audi A8 Long’un satış fiyatı 480 bin TL seviyesinde.
 
Söz konusu modelden, Türkiye'de geçtiğimiz yıl 130 kadar aracın satıldığı öğrenildi.
 
Kızıl Hacker'lar, Fırat Üniversitesi dışında, İstanbul, Giresun, Gazi, Adnan Menderes, Hacettepe, Kastamonu ve Uludağ Üniversitesi'ne ilişkin belgeleri de paylaştı. Grup, YÖK'e yönelik gerçekleştirdikleri siber saldırıda 60 bin belge ele geçirdiklerini açıklamıştı. 
 
LÜKS OTOMOBİL ÜNİVERSİTENİN MALI
 
Fırat Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Feyzi Bingöl, kendisi hakkında YÖK tarafından soruşturma başlatılacağına dair kamuoyunda çıkan haberlerle ilgili olarak artieksihaber.com konuştu.
 
Prof. Dr. Bingöl, kendi döneminde alınan aracın banka tarafından hibe edildiğini ve aracın ise hala üniversitenin malı olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:
 
"Olayın aslı şu; 22 Ağustos 2008 tarihli resmi gazetede yayınlanan kamu haznedarlığı tebliği doğrultusunda, üniversite hesapları normal olarak Ziraat Bankası`nda o güne kadar çalışırken, bu tebliğ doğrultusunda eğer anlaşma yapılabilinirse devlet bankalarından her hangi birisi ile hesaplar tutulabilir ve bu tutulan hesapların, vadesiz olarak tutulması gerekiyor. Çünkü bu hesaplar sürekli harcanan hesaplardır. Bu vadesiz hesaplar karşılığında da belirli oranlarda faiz alınabilir, tebliğ buydu. Bunun üzerine üniversitemiz 29 Nisan 2009 tarihinde Vakıf Bank, Ziraat Bankası ve Halk Bankası`na yazışma yaparak tebliğden bahsetmiştir. Tebliğ gereği bizim maaşların dışındaki kurum hesabımızın bu bankalardan birine yatırıldığı taktirde, üniversitemize ne verecekleri konusunda kendilerine yazılı bildirdik. Halk Bankası o dönemde Özelleştirme olabileceğini düşünerek bize olumsuz yanıt verdi. Diğer iki bankanın ilk teklifleri yüzde 5`di. Bunun üzerine kendileri ile yapılan görüşmelerde açık artırma ile bu faizi 5.5`in üzerindeki değere getirilmiş ve bu para Vakıf Bank`ın üniversite hesabı olarak açılan hesaba yatırılmış ve kurumun hesaplarına işlenmesi sağlanmıştır. Buradan alınan faiz Fırat Üniversitesi hesabına yatırılmıştır."
 
AUDİ A6 YERİNE AUDİ A8 ALDILAR
 
Alınan lüks araç konusuna da açıklık getiren eski Rektör Prof. Dr. Bingöl, şunları söyledi:
 
"Araç konusunda ise Vakıf Bank o dönem bir çok üniversitede olduğu gibi Fırat Üniversitesi`ne de bir araç hibe etmiştir. O dönemde hibe etmek istedikleri araç Audi A6 idi. Ama o sırada KDV oranlarının sıfıra inmiş olması nedeniyle Audi A8 vermişler. İç denetim raporunda da bu bila ücret, yani her hangi bir ücret alınmadan verdiği de yazmaktadır. Öğrenci harçlarına gelince; Bu Vakıf Bank`ta açılan kurum hesabına yatırılmamıştır. Öğrenci harçları sadece kayıt sırasında Vakıf Bank Elazığ Şubesi`ne yatırmışlar. Kayıt bittikten sonra Ziraat Bankası`na aktarılmıştır ve hesaplarımıza geçmiştir. Bu kısa dönemde yatırılan paralara Vakıf Bank binde üç oranında bir parayı her hangi bir işleme tabi kalmadan Ziraat Bankası`na ödemiş. Durum bundan ibarettir" diye konuştu.
 
Prof. Dr. Feyzi Bingöl, bankadaki paraların üniversitenin hesabında görünmediği yönündeki soruya, "O konuyu şu anda tam bilemiyorum. Vakıf Bank`ın Fırat Üniversitesi hesabında bu paralar duruyor" diye yanıtladı,
 
 
 

Üye OlÜye Girişi