Öğrencisine istismardan 39 yıl hapsi istenen öğretmen beraat etti

 

Geçtiğimiz yıl bir okulda öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 39 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan öğretmen G.E. beraat etti.

22.11.2019
Yazı Boyutu:  
Geçtiğimiz yıl bir okulda öğrencisine yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında 39 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan öğretmen G.E.'nin yargılandığı davanın 3’üncü duruşması Kartal’da bulunan Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Duruşma öncesi adliye önünde açıklama yapıldı. Kığı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere, Yedisu Sosyal Yardımlaşma Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY-DER), Mor Dayanışma Derneği, Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği, Adaklı Bileşenler Derneği ve Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (Deriteks) Tuzla Şubesi’nin katıldığı açıklamada, “Koruyamadığımız her çocuk bizim suçumuzdur, çocuk istismarına dur de, sessiz kalma” pankartı açıldı. 
 
'Yüzde 700 arttı'
 
Açıklamayı yapan Mor Dayanışma Derneği üyesi Yeşim Güzel, her ay en az 650 çocuğun okullarda, cezaevlerinde, kendi evlerinde, sokakta cinsel istismara maruz bırakıldığını söyledi. Yeşim, “Ülkemizde, cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlendiği, son on yılda çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının yüzde 700 arttığı gerçeği, çocuk istismarının ne kadar vahim boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir. Yaşanan istismar olaylarından Ensar Vakfı’nda 45 çocuğa tecavüz edildiğinde ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen, istismara uğrayan 12 yaşından büyük çocukların istismarcı ile evlendirilmesi için yasa tasarısı veren iktidarın, erkek egemen zihniyetini görüyoruz. Bu zihniyetin yarattığı, her geçen gün çürüyen tüm insani değerleri yok sayan, yok eden erkek egemen sistemdir” ifadelerini kullandı. 
 
'Değişen hiçbir şey olmadı'
 
Yaşanan tüm bu olayların istismar faillerine cesaret verdiğini kaydeden Yeşim, “Bu günden tam 550 gün önce. Tuzla - Aydınlı Mahallesi'nde bir kız çocuk okulunda, yani en güvende olması gereken alanda, okulundaki bir öğretmen tarafından cinsel istismara maruz bırakıldı. 20 Aralık 2018 tarihinde yapılan ilk duruşmada, tutuklanması beklenirken fail serbest bırakıldı. Tedbir konularak, kadın örgütlerinin mahkemeye girişi engellendi. 5 Eylül tarihinde yapılan 2’nci duruşmada da değişen hiçbir şey olmadığı gibi, tüm itirazlara rağmen istismara uğrayan kız çocuğu mahkemeye çağırıldı” şeklinde belirtti.   
 
'Erkek adalet değil gerçek adalet'
 
3’üncü duruşmanın görüleceği bugün çocuk istismarı failinin, mahkeme tarafından, yeniden serbest bırakılmasını veya tahrik, iyi hal gibi ceza indirimleri ile alacağı cezanın azaltılmasını önleyebilmek için toplandıklarını dile getiren Yeşim, “Biliyoruz ki, bir çocuk güvende değilse hiç bir çocuk güvende değildir. Çocukların sesine ses olmak için, mücadelemizi büyütüyoruz. İstismarı ne affetmenize, ne de istismarın önünü açan politikalarınıza izin vermeyeceğiz. Yargının defalarca tahrik indirimi gibi kararlarla, bu suçlara ortak olduğunu biliyoruz” diye konuştu. 
 
Açıklama, “Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile son buldu. 
 
Sanık beraat etti
 
Açıklamanın ardından duruşmanın olduğu 5. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçildi. Savcı, vermiş olduğu mütalaasında G.E’nin beratını istedi. Savcının mütalaasına karşı avukatın ek süre talebi reddedildi. Mahkeme heyeti ise, sanığın beraatına karar verdi. 
 
Konu ile ilgili çocuğun avukatı, “Karar hukuka aykırıdır. Bu karar için istinaf kanun yoluna başvuracağız ve adaletin sağlanması için takipçisi olacağız” dedi.  (JinNews)

Üye OlÜye Girişi