Öğretmenin en büyük derdi İşsizlik

 

Türkiyenin 285 bin öğretmene ihtiyaç var!

24.11.2012
Yazı Boyutu:  

 

Eğitim-Bir-Sen, 24 Ksım Öğretmenler Günü nedeniyle  hazırladığı raporda; Türkiye’nin OECD ortalamasını yakalayabilmesi için 285 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu belirtti
 
 
 
Bu dev açığı kapatmak için sendika 2013’te 100 bin öğretmenin alınması gerektiğini belirtiyor. Sendika yetkilileri konuyu Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’le görüşecek.
 
Türkiye'de OECD ülkelerinin ortalamaları ile karşılaştırıldığında 285 bin öğretmen açığı bulunuyor. Eğitim-Bir-Sen'in uzun süredir üzerinde çalıştığı rapora göre Türkiye'nin bu açığı kapatması için 175 bin ilköğretim, 110 bin ise ortaöğretim düzeyinde öğretmen alımı yapması gerekiyor.
 
Zorunlu eğitimin12 yıla çıkarılmasıyla önemli derecede öğretmenaçığı olduğunu belirten Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu 2013'ün Şubat ve Ağustos aylarında 100 bin öğretmen ataması yapılması için Bakan Ömer Dinçer'le görüşeceklerini söyledi.
 
BAŞÖRTÜSÜ YASAĞI KALKSIN 
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu'nun açıkladığı rapora göre Türkiye'de öğretmenler 1800 saat ile OECD ortalamasının üzerinde çalışıyor ve yine ortalamanın altında maaş alıyor.
 
Kadın öğretmen istihdamının artması için hâlâ kamu kurumlarında devam eden başörtüsü yasağının kaldırılması çağrısı yapan Gündoğdu öğretmenlerin kalitesinin artırılması için Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ile görüşeceklerini ifade etti.
 
Türkiye'de kadın öğretmen oranının OECD ortalamasının çok altında olduğunu bildiren Gündoğdu bunun en önemli nedeninin başörtüsü yasağı olduğunu söyledi.
 
Yasağın kamu kurumlarında halen devamettiğini aktaranGündoğdu, "Temel bir insan hakkı ihlali olduğu tartışmasız olan kamuda başörtüsü ile çalışmayasağıbir anönce sonlandırılmalıdır" diye konuştu
 
İŞ HAYATINDA EŞİTLİK
 
Raporda Türkiye'de 30 yaş ve altı öğretmen oranının yüzde 27, 40 yaş altı öğretmen oranının ise yüzde 69 olduğu belirtildi. OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye'nin genç öğretmen konusunda önemli avantaja sahip olduğu vurgulandı.
 
İlk bakışta genç öğretmen oranının bu kadar yüksek olmasının tecrübe konusunda sıkıntılı gibi göründüğünü dile getiren BaşkanGündoğdu şöyle konuştu: "Genç öğretmen nüfusu birçok açıdan avantajlı bir durumdur. Pek çok çalışma genç öğretmenlerin eğitimde değişim ve yeniliklere karşı daha açık, önyargısız ve hazır olduklarını göstermiştir."
 
KPSS’DEN VAZGEÇİLSİN
 
OECD ülkelerindeki öğretmen atamalarıyla Türkiye'dekiatamaların karşılaştırıldığı raporda önemli ayrıntılara yer verildi. RapordaTürkiye'de öğretmenlerin KPSS ile atanmasının birçok konuda sıkıntılar çıkardığı belirtilirken kısa süre içinde diğer ülkeler gibi alan sınavı formülünegeçilmesi konusundavurguyapıldı. Okullarda alınacak kararlarda öğretmenlerin fikrininde sorulması gerektiğini aktaran Gündoğdu, "Öğretmenlerin eğitimeilişkin en temel konularda bile karar yetkisi ya sınırlı ya da hiçyoktur" dedi.
 

Üye OlÜye Girişi