Öğretmenlere 'Erdoğan kolanya ve maskelerini dağıtın' talimatı

 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 65 yaş ve üzerindeki yurttaşlara dağıtılan ve üzerinde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hediyesidir” ifadesi yer aldığı için tepki çeken maske ve kolonya dağıtımına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı.

06.05.2020
Yazı Boyutu:  
İzmit Kaymakamlığı'nın ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne, 65 yaş ve üstü yurttaşlara dağıtılan ve üzerinde "Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hediyesidir" yazan kolonya ve maske paketleriyle ilgili bir yazı gönderdiği öne sürüldü. İddiaya göre yazıda 'hediye' paketlerini öğretmenlerin dağıtması istendi.

Bağımsız Kocaeli’nin haberine göre, İzmit’te görev yapan müdür ve müdür yardımcılarının bulunduğu gruplara, maske ve kolonya dağıtımıyla ilgili İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden bir mesaj geldi.

‘KAYMAKAM BEY ÖNEMLİ BİR GÖREV BEKLİYOR’

İzmit Kaymakamlığı talimatıyla gönderildiği iddia edilen mesaja göre Erdoğan’ın söz konusu ‘hediyelerini’ MEB’de görev yapan öğretmenler dağıtacak. Müdürler öğretmenlerle ilgili planlamayı yapacak, hediye paketleri 28 Haziran Ortaokulu’ndan alınacak.

Konuyla ilgili mesajda şu ifadelerin yer aldığı öne sürüldü:

“İyi akşamlar arkadaşlar, Yarın Kaymakam bey bizden önemli bir görev bekliyor. Öğretmen sayımızı düşündüğümüzde bizim için kolay bir iş. Onay yazısı yarın gelecek.
  • Akşamdan hazırlık yapmanız için bilgilendirme yapıyorum. Cumhurbaşkanımızın hediyesi olan küçük poşetler tüm 65 yaş üstü büyüklerimize ulaştırılacak.
  • Dağıtım okul müdürlerimizin planlamasıyla öğretmenlerimiz tarafından yapılacaktır.
  • Dağıtım yapılacak kişilerin adresleri okullarımızın çevresi olarak belirlenmiştir.
  • Yarın sabaha kadar size dağıtım yapılacak kişi ve adres bilgileri gönderilecek.
  • Ek’te her okula düşen dağıtılacak kişi sayısını bildireceğim. Okulunuza düşen kişi sayısına göre öğretmen planlamanızı akşamdan yapıp yeterli sayıda öğretmeni bilgilendiriniz.
  • Dağıtımlar yarın sabah başlayıp akşama bitirilecektir.
  • Okul idarecilerimiz dağıtılacak poşetleri yarın sabah 09:30’dan itibaren 28 Haziran Ortaokulundan teslim alacaktır.
Verilen bu görevi layıkıyla yerine getireceğimizden şüphem yok. Selamlar.”

‘KABUL ETMİYOR, DOĞRU BULMUYORUZ’

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım karar itiraz edeceklerini söyledi. Yıldırım şu ifadeleri kullandı: “Biz yürütmede bir karar aldık. Bize yazılı bir şey tebliğ edilmediği sürece biz okullara gitmeyeceğiz. Onay çıkarsa, tebliğ edilirse bu defa biz itiraz dilekçemizi vereceğiz. Bu devletin kendisiyle ilgili bir yardım değil. Bizim vergilerimizle Recep Tayyip Erdoğan’ın adıyla yapılan bir yardım. Bizim cumhurbaşkanımız böyle bir şey istese yaparız. Ama AKP’nin Genel Başkanı kendi siyasi propagandasını yapıyor. Paketlerin üzerinde cumhurbaşkanlığının armağanıdır yazmıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın armağanıdır yazıyor. Türkiye’de başka bir kentte böyle bir dağıtım söz konusu değil. Bu Kocaeli Valiliği’nin yaptığı bir şeydir. Kabul etmiyor, doğru bulmuyoruz.

İLK DEĞİL

Geçtiğimiz ay okul müdürlerini toplayan Çankaya İlçe Müdürlüğü, 65 yaş üzerine maske ve kolonyaların dağıtımını, öğretmenlerin yapmasını istedi. İtiraz olunca “Gönüllü olanlar dağıtsın” denilmişti.

Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürlüklerine gönderilen yazıda, şu ifadeler yer almıştı:

"Değerli okul müdürü arkadaşlarım. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 65 yaş ve üstü vatandaşlarımıza hediye paketi dağıtımı ile ilgili bilgilendirme toplantısı her eğitim bölgemizde ayrı ayrı olmak üzere koordinatör okullarımızda, koordinatör müdürlerimizin başkanlığında, o eğitim bölgesinde yer alan okul müdürleriyle yapılacak toplantıya eksiksiz katılmanızı rica ederim."

'MASKE VE ELDİVEN VERİLMİYOR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hediyelerinin ve mektubunun yer aldığı paketlerin dağıtımında okul personelinin görevlendirilmesini eleştirmişti..

Türkiye'nin ciddi bir salgına kaşı mücadele verdiğini hatırlatan Kaya şunları söylemişti:

"Bu paketlerin hazırlanıp dağıtılması sırasında, çalışanlara maske ve eldiven verilmediği belirtiliyor. Okul müdürlerinin, çalışanların corona virüsünü kaptığına dair imdat çığlıkları var.

Bu konuyla ilgili çok sayıda telefon ve elektronik posta alıyorum. Paketlerin dağıtımı sırasında virüsün yayılmasından endişe ediyoruz. Koruyucu elbise ve diğer gereçlerin verilmesi gerekir." (İleri Haber)

Üye OlÜye Girişi