Öğretmenlere topuklu ayakkabı yasağı: Dinen caiz değilmiş

 

Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü, dinen caiz olmadığı gerekçesiyle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymesini yasakladı. Sincan Kaymakamlığı'nı da yasakla ilgili bilgilendirdi.

12.01.2019
Yazı Boyutu:  
Ankara’nın Sincan ilçesindeki 1670 öğrğencinin eğitim öğrenim gördüğü Akşemsettin İlkokulu Müdürü Mehmet İpek kadın öğretmenlere topuklu ayakkabı giyme yasağı getirdi.Ankara’nın Sincan ilçesindeki Akşemsettin İlkokulu Müdürü kadın öğretmenlere topuklu ayakkabı giyme yasağı getirdi. Öğretmenler Haber’in aktardığına göre, okul müdürü öncelikle kadın öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymelerinin dinen caiz olmadığını içeren bir metni öğretmenlere verdi, ardından da resmî yazı ile topuklu ayakkabı giyen öğretmenlere uyarı yazısı yazdı.

MÜDÜRÜN FETVASININ GEREKÇESI

Ayet'i kerimede ifade edildiği üzere kadınların ayakkabı giymesindeki ölçü, ayaklarını yere vurduklarında ses çıkarmamalarıdır. Çünkü bu durum kadınların kadınlığını öne çıkaran bir husus olup erkeklerin dikkatini çekme ve onların hislerini uyarmada oldukça etkilidir.

Elmalılı Handi'den de örnekleme yapan okul müdürü, "Baştan ayağa örtündükten sonra yürürken de edep ve vakar ile yürüsünler, örtünüp gizledikleri vücut ve ziynetleri bilinsin diye bacak oynatıp ayak çalmasınlar, çapkın yürüyüşle nazar-ı dikkati celbetmesinler, çünkü bu tavır erkekleri tahrik eder, şüphe uyandırır."

TOPUKLU AYAKKABI İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN FANTEZİ YORUMU 
"Ayağın yaradılış hali fıtridir, onu aksi bir şekle sokmak ise fıtratın dışına çıkmak demektir. Fıtratın dışına çıkılması ise gösteriş, kendini hissettirme, farklı görünme, fantezi merakı ya da özenti gibi durumlarda yaşanır. Bunların hiçbiri dinimizce caiz değildir."

Okul müdürünün öğretmenlerin topuklu ayakkabı giymemesi için Sincan Kaymakamlığı'na gönderdiği resmî yazı ise şöyle:


Yorumlar

Ayse melek

12.01.2019
Bırak bu muhabbetleri hangi cağda yaşıyoruz Allah aşkına allah akıl fikir versin inşallah..... Bırak kadınlarla uğraşmayı napiyor sana bu kadınlar lütfen şu kadınları ezmeye çalışma.. seni de bir kadın doğurmadı mi ...senin de kızın yokmu ya da kız yeğenin yakının teyzen bacin .

Üye OlÜye Girişi