Öğretmenlerin alım gücü düştü, maaşları 10 yılda yüzde 22 eridi

 

Her 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanırken, bu yıl da eğitim emekçileri Öğretmenler Günü'nü kutlamak yerine, çeşitli etkinliklerle sorunlarını dile getirdiler.

24.11.2019
Yazı Boyutu:  
KESK'e bağlı Eğitim ve Bilim emekçileri Sendikası Eğitim Sen’in, “Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakış” adıyla gerçekleştirdiği anket çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Ankete katılan öğretmenlerin yüzde 97’si satın alma gücünün son bir yılda azaldığını belirtti

Eğitim Sen’in 24 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında, “öğretmenlerin ekonomik ve mesleki sorunlarının belirlenmesi” amacıyla düzenlediği anket tamamlandı. 

Ankete katılan 4 bin 567 öğretmenin sorulara verdiği cevaplar, eğitimdeki sorunları bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Ankete katılan öğretmenlerin tamamına yakını satın alma gücünün azaldığını ifade ederken öğretmenlerin yüzde 87’si MEB’in vakıf ve derneklerle imzaladığı protokollere karşı olduğunu bildirdi.

Öğretmenlerin yüzde 58’i, aldığı maaşın yaptığı işi hiç karşılamadığını, yüzde 39’u ise kısmen karşıladığını belirtti.

SATIN ALMA GÜCÜ AZALDIYalnızca 35 öğretmen satın alma gücünün arttığını söylerken 4 bin 508 öğretmen, son bir yılda satın alma gücünün azaldığını açıkladı. Anketin sonuç raporuna göre, öğretmenlerin borçları da son bir yılda katlanarak arttı. Ankete katılan yüzde 2’lik kesim son bir yılda borcunun azaldığını kaydederken borcunun arttığını ifade edenlerin oranı yüzde 78 olarak kaydedildi.

EŞİTSİZLİK DOĞDU

Öğretmenler, meslektaşları arasında ağır eşitsizlik yaratan istihdam uygulamasına da tepki gösterdi. Buna göre, öğretmenlerin, “Ücretli-kadrolu-sözleşmeli” şeklinde ayrılmasının mesleğin geleceğini tehdit ettiğini düşünenlerin oranı yüzde 94 ile ifade edildi. Öğretmenlerin yüzde 91’i de “Sözleşmeli ya da ücretli öğretmenler ile kadrolu öğretmenler eşit haklara sahip değil” dedi.

MEB ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

MEB’in politikalarının mevcut sorunlara çözüm üretemeyeceğini düşünen öğretmenlerin oranı da ankette öne çıkan bulgular arasında yer aldı. Eğitim Sen’in, “Bakanlığın sorunları çözmek için ürettiği politikaların gerçekçi olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna öğretmenlerin yüzde 90’ı, “Hayır” yanıtını verdi.

MAAŞLARI 10 YILDA YÜZDE 22 ERİDİ

Öteyandan, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, eğitimcilerin ücretlerinin 10 yılda yüzde 22 eridiğini kaydetti.

'ÖĞRETMENLER KENDİSİNİ DEĞERSİZ HİSSEDİYOR'

Bugün Türkiye’de öğretmenlerin kendini değersiz hissettiklerini belirten Yüceer, Gaziantep’te 25 yaşında intihar eden sözleşmeli öğretmen Saadet Harmancı’yı hatırlattı.

Harmancı’nın güvencesiz çalışma koşulları nedeniyle kendi canına kıydığını ifade eden Yüceer, “Türkiye atama beklerken intihara sürüklenen Merve öğretmenlere ağladı. Vali tarafından öğrencilerinin önünde azarlandıktan sonra kalbine yenik düşen Serkan öğretmenin acısını yaşadı. Öğretmenlerin bu kadar değersizleştirildiği bir yerde, eğitimin kalitesinden söz etmek mümkün olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

’BU ÜLKENİN TÜM ÖĞRETMENLERİ YOKSUL BIRAKILMIŞ’

Yüceer, öğretmenlerin ücretlerinin yoksulluk sınırının altında olduğunu belirterek, “Öğretmenlerimizin maaşları son 10 yılda dolar bazında yüzde 22 eridi. En düşük öğretmen maaşı 874 dolardan 683 dolara düştü. OECD ülkelerinde en düşük öğretmen maaşı ortalaması, Türkiye’deki en düşük öğretmen maaşının 4 katından fazla. Devletin resmi kuruluşu TÜİK bile diyor ki, bir eve 10 bin 670 TL girmezse o ev yoksuldur. Demek ki bu ülkenin tüm öğretmenleri yoksul bırakılmış. Öğretmenlerin geçim derdiyle uğraşmak zorunda bırakıldığı yerde, çocuklarımız iyi bir eğitim alabilir mi?” dedi.

'İHRAÇ EDİLEN ÖĞRETMEN SAYISI, İHRAÇ EDİLEN ASKER SAYISININ 3 KATI'

Yüceer, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası OHAL döneminde yaşanan ihraçlara da dikkat çekti. OHAL dönemi ihraç edilen eğitimci sayısının ihraç edilen asker sayısının neredeyse 3 katı olduğunu belirten Yüceer, “Eğitimcilerin sorgusuz sualsiz ihraç edildiği, keyfi sürgün ve cezalarla baskı altında tutulduğu yerde, çocuklarımız özgür ve eleştirel düşünmeyi öğrenebilir mi?” diye konuştu. (KAZETE HABER MERKEZİ)Üye OlÜye Girişi