OHAL kalkıyor, gözaltı süresi artıyor

 

AKP, OHAL sonrası için gözaltında üst sınır 5 günden 12'ye çıkarılmasını öngören güvenlik yasası teklifi hazırladı. AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, bedelli askerliğin ise Ekim'de gündeme gelebileceğini söyledi.

16.07.2018
Yazı Boyutu:  
AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, AKP’nin Meclis’e getirmeyi planladığı ve OHAL sonrası güvenlikle ilgili konuların yer alacağı yasa paketiyle ilgili bir açıklama yaptı.

Meclis komisyonunun hızlı çalışması durumunda bu hafta, aksi halde de 15 gün içinde bunu yasalaştırmayı planladıklarını belirten Turan, “Çok zayıflayan terör örgütlerinin yok edilmesini istiyoruz” dedi ve ekledi:

“Kanun teklifimiz 28 madde olacak. Az sonra Meclis’e takdim edeceğiz ve yasal süreç başlamış olacak.

“OHAL tecrübeleri geride kaldı, artık yeni bir sayfa açılacak.
“Yapılacak düzenlemeler zorunluluklardan kaynaklanıyor ve kısıtlamaları olacak.
“Çok az bir istisna getirmek ve bunların evrensel hukuka uygun yapmak istiyoruz.
“Üç yılı geçmeyen maddeler olacak.
“Şimdiki mevzuatımızda gösteriler akşam hava kararana kadar izin veriliyordu, şimdi bunun uzatılması mümkün olacak.
“Tüm maddeler sözümona insan haklarını daraltan değil, genişleten maddelerdir.
“Diğer maddeler arasında AİHM tarafından verilen kararlarda uzlaşma olacaksa Avrupa’da değil Türkiye’de olması, gözaltı sürelerinin değiştirilmesi, bazı yasalarda kalmış sıkıyönetim maddelerinin kaldırılması gibi düzenlemeler var.”

Bedelli askerliğin Ekim’de gündeme geleceğini düşünüyorum

Turan, gazetecilerin bedelli askerlik hakkındaki sorusuna ise “Bedelli askerliğe şöyle bakmak lazım: AK Parti’nin vaat edip de yapmadığı hiçbir şey olmadı. Şahsi kanaatim odur ki Ekim’de gündeme geleceğini düşünüyorum” diye yanıt verdi.
Turan, muhalefetin yasal düzenlemelerle OHAL’in kalıcılaştırılmak istendiğine yönelik eleştirileri hakkında da “Kanun teklifini kimse görmedi, görmediği kanun teklifine hayır diyen muhalefet makul bir muhalefet değildir. Görsünler öyle karar versinler” dedi.


Üye OlÜye Girişi