OHAL'de 1 Mayıs'ta 207 kişiye gözaltı

 

İstanbul'da yoğun güvenlik önlemi altında kutlanan 1 Mayıs İşçi ve Emekçilerin Dayanışma Günü'nde 207 kişi gözaltına alındı.

01.05.2017
Yazı Boyutu:  
1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü için İstanbul'da başta Taksim Meydanı olmak üzere birçok noktada güvenlik önlemleri alınırken, çok sayıda yol araç trafiğine kapatıldı. İstanbul'da 30 binden fazla polisin görev yaptığı belirtilirken, Taksim'e çıkan yollar sabah 05:00'ten itibaren aşamalı olarak polis tarafından kontrol altına alındı.

Çelik bariyerlerle kapatılan meydana kimse alınmıyor.

Beşiktaş, Kabataş ve Karaköy iskeleleri, Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakası'na, Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakası'na deniz motoru seferleri, Taksim-Karaköy arası çalışan Tünel seferleri, Taksim-Kabataş arası çalışan füniküler seferleri, Yenikapı-Hacıosman metro hattı üzerinde bulunan Taksim, Şişhane, Osmanbey metro istasyonları da saat 05.00'ten itibaren kapatıldı.Taksim'e yürümek isteyen eylemciler polis tarafından Beşiktaş'ta gözaltına alındı

Bu arada Barbaros Bulvarı'nda toplanan yaklaşık 30 kişilik grup, önce Beşiktaş Meydanı'na, ardından da Taksim'e yürümek istedi. Polis gruba müdahale etti ve eylemciler gözaltına alındı.

Taksim'e yürümek isteyen bazı gruplar da Zincirlikuyu'dan Şişli yönüne yürümeye çalışınca polis eylemcilere gaz ve plastik mermiyle müdahale etti.

İstanbul Valiliği, saat 13.38 itibariyle 207 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilik, 40 molotof kokteyli, 17 el bombası ve 176 havai fişeğin ele geçirildiğini ifade etti.

Hukuk örgütlerinin kurduğu 1 Mayıs Kriz Masası ise gözaltına alınanların ters kelepçeyle tutulduğunu belirtti.

Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Hukukçular Platformu ve Özgürlükçü Çağdaş Avukatlar'ın oluşturduğu 1 Mayıs Kriz Masası, üç avukatın da gözaltına alındığını duyurdu.Bakırköy'de gruplar toplanıyor

Taksim Meydanı, Mecidiyeköy, Saraçhane, Dolmabahçe Meydanı, Kadıköy İskele Meydanı, Bakırköy Halk Pazarı, Bakırköy Meydan ve civarındaki helikopter uçuşlarına da müsaade edilmiyor.

Bakırköy Halk Pazarı alanındaki kutlamalar ve miting nedeniyle polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Miting alanına çıkan bazı yollar ise demir bariyerlerle trafiğe kapatıldı.

Mitinge katılmak isteyenler buralarda oluşturulan kontrol noktalarından aranarak içeri alınıyor.

Ankara'da 10 Ekim 2015'teki barış mitingine yapılan saldırıda yaşamını yitirenler 1 Mayıs'ta karanfillerle anıldı

Ankara'da miting alanına alınan pankartlarda OHAL ve KHK ifadelerine polis tarafından izin verilmeyince bu ifadeler Eğitim Sen'in pankartından kesilerek çıkarıldı
Üye OlÜye Girişi