Okul arkadaşlarından çağrı: Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık

 

Sekiz gündür kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku'nun Üniversitedeki arkadaşları, oturma eylemi yaparak, Gülistan'ın esrarengiz biçimde kaybolmasındaki sırrın çözülmesi için tüm Dersim (Tunceli) halkını duyarlı olmaya çağırdı.

13.01.2020
Yazı Boyutu:  
Tunceli'de (Dersim) Munzur Üniversitesi öğrencileri 8 gündür haber alınamayan arkadaşları Gülistan Doku’ya ilişkin bir kez daha açıklama yapmak üzere dün Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya geldi. Açıklamayı üniversite öğrencileri adına Mizgin Tekin yaptı.
 
Mizgin Tekin, 8 gündür haber alınamayan arkadaşları Gülistan Doku için bir araya geldiklerini dile getirerek, “Şüpheli şahsın ortalıkta olmadığı iddiaları dolaşıyor. Diş teli için yurtdışına gittiği ve telefonunun bozuk olduğu söyleniyor. En kısa zamanda arkadaşımız Gülistan'ın  bulunmasını talep ediyoruz. Bu konuya hassasiyet gelişmesini istiyoruz” diye konuştu.
 
Ardından konuşan üniversite öğrencisi Lider, Gülistan’ın durumunun ne ilk ne de son olduğuna değinerek Dersim’in açık bir cezaevine dönüştürüldüğünü kaydetti. Lider, “Biz üniversitede yaşanan Cem Tekinoğlu olayının üzerinin kapatıldığı gerçeğini çok iyi biliyoruz. Biz burada uzman çavuşlar eliyle bu coğrafyanın kadınlarına yönelik gelişen kirli politikaların da farkındayız. Sosyal duyarlılığın gelişmesi gereken böyle bir konuda öğrencilerden fazla polis getirerek çekineceğimizi zannedenler, çok beklerler. Biz burada üniversitemizde de kentimizde de faaliyetlerimizin devam edeceğini söylüyoruz. Dersim’de bu olaylara mahal verilmeyecek. Bunu da net bir şekilde belirtiyoruz” dedi.
 
Açıklama ardından öğrenciler 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi. Oturma eylemi sonrası açıklama ‘Dersim uyuma Gülistan’a sahip çık’ sloganıyla ve alkışlarla sona erdi. (JinNews)Üye OlÜye Girişi