Okullar 31 Ağustos'ta uzaktan eğitime, 21 Eylül'de de yüzyüze eğitime başlıyor

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası okulların 2020-2021 eğitim öğretim yılına başlayacağı tarihi açıkladı.

12.08.2020
Yazı Boyutu:  
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ilk ve orta öğretimde, 2020-2021  öğretim yılının 31 Ağustos'ta uzaktan eğitime, 21 Eylül'den itibaren de yüzyüze eğitime başlayacağını bildirdi. Bakan Selçuk isteyen okulun özel okullar dahil, uzaktan eğitime 17 ağustos'ta başlayabileceğini söyledi.

Covid-19 Bilim Kurulu'nun saat 17.00'de başlayan toplantısında Milli Eğitimle ilgili alınan tavsiye kararlarını bir basın toplantısıyla açıklayan Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm okullarda 31 Ağustos'tan 21 Eylül'e kadar uzaktan eğitim yapılacağını bildirdi.

Bakan Selçuk'un açıklamalarından dikkat çeken başlıklar şöyle;
Tüm detayları çalıştık. Biz eğitimciler sınıfımızdaki her bir öğrenin gözünün içine bakar derse öyle başlarız. Okullarımızın sağlık ve güvenle açılabilmesi için sınıfların sosyal mesafeye göre ayarlanması, maske tedariği fiziki ve sosyal yeterlilikler hususunda tüm detayları çalıştık.

Hazırlıklarımızı ve standartlarımızı da tamamladık. 

Bilim Kurulu'nun tavsiye kararı neticesinde 2020 - 2021 eğitim öğretim yılına da başlıyoruz.

31 Ağustos 2021 tarihinde okulları uzaktan eğitim ile açıyoruz.

Dileyen özel okullar 17 Ağustos'tan itibaren uzaktan eğitim araçlarıyla eğitim faaliyetlerine başlayabilecekler.

Okullarımızı açtığımızda, öğrencilerimize, öğretmenlerimize okullarla ilgili herkesin sağlık durumu HES kodlarıyla takip altında olacak.

21 Eylül'de Bilim Kurulu tarafından tavsiye edilen sınıflarda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacak.

Salgın şartları nedeniyle personel sayısında artışa gittik.

Sınava giren öğrencilerimizle ilgili müfredat içeriği ve onlara yönelik yapılacak destek çalışmalarında planlamalar yapılıyor.

BİLİM KURULU TAVSİYESİ

Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılan yazılı tavsiye kararında şu ifadeler yer aldı:

Bilim Kurulu’nun gündeminde öne çıkan, önümüzdeki dönemde eğitim ve öğretim süreçlerinin hangi şartlarla yürütüleceği konusuydu. Bu konudaki öneri, yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesi yönündedir. Bu görüş ve öneriyi Milli Eğitim Bakanlığımız ile paylaştık. Konuyla ilgili planlarını Sayın Bakanımız açıklayacaktır.

Üye OlÜye Girişi