Okullarda yüz yüze sınavlar ertelendi

 

Okullarda yüz yüze sınavlar ertelendi. Karne notu için sınavlar ise sömestr tatili sonrasına bırakıldı.aşrıntılar

25.12.2020
Yazı Boyutu:  

Yüz yüze sınavların iptal edilmesi kararı, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından duyuruldu.


Normal koşullar altında 4 Ocak tarihinde başlayacağı duyurulan yüz yüze sınavlar için son dakika kararı alan MEB, karne notlarının bu dönemki ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden belirleyeceklerini açıkladı. İşte, sınavlar iptal mi oldu sorusuna yanıt arayan milyonlarca kişi için Bakan Selçuk'un yapmış olduğu o açıklama

Yüz yüze sınavlar için öğrencilerin meraklı arayışı devam ediyor. 4 Ocak'ta sınav olacak mı sorusu için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) yanıt gecikmedi. Daha önce 4-22 Ocak tarih aralığında sınava girmeyen öğrenciler için yüz yüze sınav yapılacağını duyuran MEB, bir günde en fazla iki sınav yapılacağını açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yaptığı son dakika açıklamasına göre 4 Ocak'ta yapılması planlanan yüz yüze sınavlar için ertelenme kararı alındı.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise sosyal medya hesabından yaptığı son dakika açıklamasında şu mesajı paylaştı:


“Sevgili öğrencilerimiz, biz eğitimi, ders konularını sizlere yüklemek için değil; sizleri bilgiye yetiştirmek ve donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlamak için veririz. Sınavlar da bu bilgileri ne kadar aldığınızı ölçmek ve durumu değerlendirmek için yapılır. Sınavın başka bir amacı yoktur. Eğer bugün bir öğrenme kaybınız olur ve biz bunu fark etmezsek bu eksikler, hayatınız boyunca karşınıza çıkar.


Bu yıl olağanüstü bir süreçten geçiyoruz. Süreç hızlı değişiyor; kararlar, uzun değerlendirmeler doğrultusunda alınıyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve Sağlık Bakanlığımızın değerlendirmeleri doğrultusunda yüz yüze sınav konusunu yeniden ele aldık. Aldığımız kararla ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz karne notlarını bu dönem ders etkinliklerine katılım puanı üzerinden alacak. Lise öğrencilerimizin birinci dönem notlarını ise ikinci dönem yapacağımız yüz yüze sınavlarla belirleyeceğiz.


Lütfen, siz şu an sadece sağlığınıza ve derslerinize odaklanın. En çok ihtiyacımız olan şey sağlık ve geleceğe dair tek güvencemiz sizlersiniz. Güzel bir gün diliyorum.

Üye OlÜye Girişi