Öldüren sahte içki sahiplerine 60 ar yıl!

 

Antalya da sahte içki davasında ceza yağdı.Antalya da 3 Alman öğrencinin ölümüne 4 ünün de zehirlenmesine neden olan sahte içki firmasının 2 ortağına 60 ar yıl hapis cezası verildi

11.11.2011
Yazı Boyutu:  

Antalya nın Kemer ilçesinde alkol aldıktan sonra komaya giren 7 Alman öğrenciden 3 ünün ölümü, 4 ünün zehirlenmesiyle ilgili davada, tutuklu sanıklar Cengiz ve Halil İbrahim Emmez kardeşlere toplam 61 er yıl 8 er ay hapis cezası verildi.

Antalya nın Kemer ilçesinde alkol aldıktan sonra komaya giren 7 Alman öğrenciden 3 ünün ölümü, 4 ünün zehirlenmesiyle ilgili davada, tutuklu sanıklar Cengiz ve Halil İbrahim Emmez kardeşlere toplam 61 er yıl 8 er ay hapis cezası verildi.

Kemer e öğretmenleriyle tatile gelen Türk ve Alman 11 öğrenciden alkol alan Rafael Neca nın (21) Antalya da, Jean Piere Follkers (18) ve Jan Lange nin (18) özel ambulans uçakla götürüldükleri Almanya da ölümü, Dustin Krabbe (19), Hendrik Barkow (19), Vanessa Cwiklinksi (19) ile Vincent Fayerabend in zehirlenmesiyle ilgili davanın Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki son duruşmasına, sahte içki üreterek olayın yaşandığı otele sattığı iddia edilen şirketin ortağı ve yöneticilerinden tutuklu sanıklar Cengiz Emmez ile kardeşi Halil İbrahim Emmez katıldı.

Rafael Neca nın babası Lars Neca ile Alman avukat Frank Echkhardt ın hazır bulunduğu duruşmada, diğer Alman gençlerin ailelerini avukat Deniz Yıldırım temsil etti.

Duruşmada söz alan Lars Neca, mahkemeye güvendiğini ve doğru kararın çıkacağından emin olduğunu söyledi.

Duruşmada son sözü sorulan tutuklu sanık Cengiz Emmez ise olayda suçlu olduğuna dair bir delil olmamasına rağmen 33 aydır tutuklu bulunduğunu belirtti. Tutuklu bulunduğu süre içinde ticari itibarının kalmadığını ifade eden Emmez, ortada bir suç olduğunu ancak bu olayda kendisinin suçlu değil, mağdur olduğunu iddia etti. Emmez, işlemediği bir suç için ceza yemesinin gururunu incittiğini savundu.

Duruşmada tutuksuz sanıklar Emine Emmez, Mesuda Emmez, otelin satın alma müdürü Vedat Karagülmez, otel genel müdürü Gürsel Özcan, genel müdür yardımcısı Osman Kafadar, otelin garsonu Sadettin Özcan, otel işletmecisi Beyhes Yüksel, otelin yiyecek ve içecek sorumlusu Önder Sağlam, şirket çalışanı Aytekin Yıldırım da hazır bulunurken, tutuksuz sanıklar Taşkın Hisarlı ile Mehmet Emmez katılmadı.

Duruşmaya daha sonra mahkeme heyetinin kararı için ara verildi.

CEZALARI AÇIKLANDI

Duruşmaya verilen aranın ardından mahkeme heyetinin kararı okundu. Tutuklu sanıklar Cengiz ve Halil İbrahim Emmez kardeşlere, "kasten insan öldürmek" suçundan 3 er defa 16 şar yıl 8 er ay, "basit tıbbi müdahale ile giderilemez şekilde kasten yaralama" suçundan 4 er defa 2 şer yıl 6 şar ay hapis, "4733 Sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanuna muhalefet" suçundan 1 er yıl 8 er ay hapis olmak üzere toplam 61 er yıl 8 er ay hapis cezası verildi.

Tutuksuz sanıklardan Vedat Karagülmez ve Taşkın Hisarlı ise "belirli bir meslek veya sanatın gerektirdiği dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla taksirle 3 kişinin ölümüne, 4 kişinin de yaralanmasına sebebiyet verme" suçundan 5 er yıl hapis cezası aldı.

Mahkeme heyeti, suçları sabit olmadığından diğer tutuksuz sanıkların beraatlerine karar verdi.

ANAHTAR KELİMELER


Üye OlÜye Girişi