Ölümcül Silikozis hastalığı Meclis'e taşındı

 

DİSK eski genel Başkanı CHP Millietvekili Kani Beko kot taşlama hastalığı olarak bilinen silikozis hastalarını unittirmayacağını söyledi.

16.08.2018
Yazı Boyutu:  

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, kot taşlama hastalığı olarak bilinen ve tedavisi olmayan silikozis hastalığını Meclis gündemine taşıdı. Beko, “Emekçi kardeşlerimin yanındayım, 16 yıldır önlenmesi adına hiçbir ilerleme kaydedilmeyen, hastalıkla mücadelede işçilere destek verilmeyen bu hastalığı gündemde tutacak, unutturmayacağım” dedi.

ACİL ADIMLAR ATILMALI

Kani Beko, “Emekçi kardeşlerimin hayatını tehdit eden bu hastalıkla kesin mücadele için çağrı yapıyorum, onlara destek olmak boynumun borcudur” açıklamasını yaptı. CHP’li Beko, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde kot taşlama, cam, seramik, diş teknisyenliği, madencilik, inşaat gibi sektörlerde ağırlıklı olarak kullanılan kumlama tekniğinin uzun süre solunması sonucunda işçilerin can güvenliğini ve sağlığını tehdit ettiğini ve tedavisi olmayan silikozis hastalığının sadece koruyucu önlemler alınarak önüne geçilebildiğini vurguladı.

“Önceliğimiz, tüm iş yerlerinde yeterli güvenlik önlemlerinin alınması, riskin en aza indirilmesi, gerekli denetimlerin sıklıkla yapılması ve hastalığın oluşmasının engellenmesidir” diyen Beko, halen hasta olan emekçilerin gerekli tedavilerinin ivedilikle yapılması, sosyal güvencelerinin sağlanması ve hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmesi için acil adımların atılması gerektiğini ifade etti.

HÜKÜMETİN ÇÖZÜM BULMASI ŞART

Silikozisin önlenmesi için iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanlarının iş yeri kadrosunda değil devletin kadrosunda çalışmaları gerektiğini belirten CHP’li Beko, “Böylece tarafsızlıkları sağlanmalıdır. Ceza davalarının işleyişi aşamasında, suç duyurusu şartı kaldırılmalı, kişinin şikayeti aranmaksızın derhal soruşturma başlatılmalıdır. Maddi manevi tazminat davalarında ise, sigortalı çalışmış ve silikozise yakalanmış işçilerin kusur tespitleri için ciddi mekanizmalar oluşturulmalıdır. Eğer bir sektörde silikozis önlenmesi için önlem alınamıyorsa, hiç tereddüt etmeden o işletmeyi devletin kapatması gereklidir. Hak aramanın kolaylaştırılması, hakkını ararken insanların mağduriyetini önleyerek sağlanmalıdır. Bu mesleki hastalıktan tamamen kurtulmak, hastalıkla mücadele eden kardeşlerimi rahatlatmak için bu işin peşini bırakmayacağım! Silikozis sebebi ile işini kaybetmiş, iş bulamayan emekçi kardeşlerim var. Onların yaşadıkları sorunları gündemde tutacak, anlatacak ve çözüm talep edeceğim” diye açıklama yaptı.

SİLİKOZİS NEDİR?

Silikozis kot kumlama, kot taşlama, kumun kuru hava kompresörleriyle kotların yüzeylerine aşındırılması işlemi durumudur. Bu işlem gerçekleştiği sırada oluşan tozlar akciğerlere girerek yapışır. 

Slikosiz hastalığı,  insan sağlığı üzerinde ciddi tehditler oluşturabilen bir hastalıktır. Bu hastalık son yılların en çok görülen solunum yolları hastalığından bir tanesidir. 

Genellikle sinsi bir şekilde ilerleyen silikozis hastalığı insan sağlığı üzerinde ciddi tehtidler oluşturabilir. Silikozis hastalığının en kötü tarafı hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde ilerlemesidir.  Genellikle hiçbir belirti vermeyen silikozis hastalığı, 20 sene uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermeden ilerleyebilir.  

Silikosiz hastalığı erken belirtilerini tahmin edebilmek neredeyse imkânsızdır. Bu nedenden dolayı hastalık teşhis konulduğu andan itibaren hızlı bir şekilde ilerlemeye devam eder.  İlerlediği takdirde ciddi boyutlara ulaşan bu hastalık, solunum yollarını iflas ettirerek akciğer kanserine hatta akciğer nakli ameliyatlarına kadar ciddi boyutlara ulaşabilir.  Akciğer nakli de Türkiye'de başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyatlar arasında yer almamaktadır.

Silikozis nasıl oluşur?

Silikozis hastalığı, kot taşlama, sanayi mesleklerini icra eden bireylerde, özellikle yer altı mesleklerini icra eden kişilerde görülmektedir.  Silika tozunun solunması sonucunda meydana gelen bu hastalık uzun yıllar boyunca hiçbir belirti vermeden ortaya çıkmaktadır.  Silikozis hastalığında meydana gelen ciddi belirtiler genellikle 50 ve 60 yaşların sonuna doğru ciddi şekilde belirtiler vererek ortaya çıkmaktadır. 

Hastalık ilerlediği zaman akciğerlerdeki koruyucu mekanizmaları zayıflattığı için beraberinde akciğer yetmezliği, akciğer kanseri, verem ve beraberinde kalp yetmezliği gibi hastalıkları da getirebiliyor. 

Solunan silika tozuna bağlı olarak akciğerlerde akciğerlerde fibrozis denilen bir katılaşma meydana geliyor.  Bu katılaşma meydana geldiği zaman kişi işinden bile ayrılsa hastalık hızlı bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Silikozis hastalığı ilerlediği zamanlarda kişide ciddi solunum problemleri meydana geliyor beraberinde ise ölümle sonuçlanıyor.

 Silikozis hastalığı kimlerde görülür?

Silikozis hastalığı bir meslek hastalığıdır. Bu hastalık, maden işçilerinde, kot taşlama ve ağırtma işlemi yapanlarda, sanayi işçilerinde, yeraltında çalışan işçilerde meydana gelebilen ölümcül bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. 

Havalandırmanın yeterli miktarda olmadığı tekstil işçilerinde 20 yılsonunda bu hastalık baş gösterebiliyor.  Tekstil iş kollarında kot taşlaması yapan işçiler genellikle 12 saat boyunca çalışıyor. Uzun yıllar boyunca çalışan bu işçiler ilerleyen zamanlarda silikozis hastalığına yakalanabiliyor. 

Silikozis hastalığı nasıl geçer?

Silikozis hastalığı tedavi edilebilir bir hastalık değildir. Ancak bu hastalık önlenebilir ve ilerlemesi durdurulabilir. Eğer silikozis hastalığı teşhisi konulmuşsa ve silika tozuna hala maruz kalınıyorsa 10 yılın sonunda ölümle sonuçlanabilir. 

Silikozis hastalığında temel alınması gereken nokta kişinin yaptığı işi baz alınmalıdır.  Belirtiler kendini göstermeye başladığında ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

 Silikozis hastalığının belirtileri

1- Kişi efor sarf ederken ciddi şekilde yorulur. 

2- Kişinin normal olarak sarf ettiği eforların gittikçe sınırlanması durumu ve günlük işlerini yaparken bile zorlanması durumunda ortaya çıkar. 

3- Kuru öksürük ve nefes darlığının ortaya çıkması durumu. 

Silikozis hastalığı ciddi belirtiler vermez ve fark edildiğinde artık çok geç olabilir. Bu nedenden dolayı silika tozuna maruz kalmamak gerekir. Eğer ki maruz kalınıyorsa ciddi şekilde önlemlerin alınması gerekmektedir. (HABER MERKEZİ)


Üye OlÜye Girişi