Onbin kamu emekçisine soruşturma

 

AKP iktidarı son 7 ayda KESK'e bağlı sendikaların üyesi 10 bini aşkın kamu çalışanı hakkında soruşturma açtı

07.04.2016
Yazı Boyutu:  
AKP hükümetinin emek alanına yönelik başlattığı saldırılar tavan yaptı. Temmuz 2015-Mart 2016 arasında eğitim ve yükseköğretim alanında yaşanan saldırıların bilançosu 10 bini aştı. Son 7 ayda Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyelerine dönük 6 bin üzerinde soruşturma açılırken, Eğitim Sen üyelerine ilişkin açılan soruşturma, görevden alma ve uzaklaştırmaların sayısı ise 5 binin üzerinde gerçekleşti. Ayrıca eğitimcilere uygulanan cezalar da farklı başlıklar şeklinde emekçilerin karşısına çıktı.5 bin Eğitim Sen üyesine soruşturma açıldı
KESK'in diğer emek ve meslek örgütleri ile birlikte 29 Aralık'taki aldığı grev kararı nedeniyle bu eylemlere katılan eğitim emekçilerine yönelik saldırılar dikkat çekici biçimde arttı. Haklarında açılan binlerce soruşturmaya ek olarak genelgeden dolayı hak ihlalleri de eklenince, bu sayı 10 binin üzerine çıktı. Eğitim Sen'den edinilen bilgilere göre, "Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında Başbakanlık Genelgesi"nin yürürlüğe girmesiyle birlikte 5 bin Eğitim Sen üyesi hakkında soruşturma açıldı. Yine sendikanın verilerine göre, 29 Aralık 2015 tarihinden bu yana ise bu sayı 10 binin üzerinde gerçekleşti.

Büro Emekçileri Sendikası (BES) verilerine göre ise, KESK üyelerine son 7 ayda 6 bin soruşturma açıldı. KESK'e bağlı Tarım Orkam-Sen'e üye olan 18 kişi hakkında soruşturma açılırken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası'na (SES) bağlı yüzlerce kişi soruşturmaya maruz kaldı.

Emekçiler cezalandırılıyor
Emekçiler, açılan disiplin soruşturmalar kapsamında "uyarı cezaları, kademe ilerlemesinin durdurulması, aylıktan kesme ve idari para cezaları, açığa alma uygulamaları, işten çıkarma, sendikal faaliyetler nedeniyle açılan idari soruşturmalar, işyerinde sendikal faaliyetlerin engellenmesi ve sendikal ayrımcılık" şeklinde hak ihlalleri içeren yaptırımlara uğradı.

Eğitimciler sürgün edildi
Yine çok sayıda eğitim emekçisi de bu dönem içerisinde sürgün edildi. Eğitim Sen üyeleri Nihat Macit Ağrı'dan Yozgat'a; Kemal Kükçü, Fecri Aydın, Mehmet Emin Kaya, Asim Güneş Milli Eğitim Bakanlığı'nın kararıyla Ağrı'dan 700-950 km uzaklıktaki Yozgat, Kayseri, Osmaniye ve Gümüşhane illerine sürgün edildi. Ankara'da görev yapan Zülal Turgut Bala'ya, Ergün Bayram Elmadağ'a, Erol Şeref Ayaş'a, Umut Kızıldaş Kazan ilçesine sürgün edildi. Ayrıca Mardin Kızıltepe Eğitim Sen Temsilciliği yöneticilerinden Hamit Güngör Yozgat Yenifakı'ya ve Erdal Çam ise Erzurum Oltu'ya sürgün edilerek cezalandırıldı.

Kademe ilerleme cezası
Muş Eğitim Şube Sekreteri Derya Yulcu, Muş Bulanık Belediye Eşbaşkanları'nın tutuklanmasını protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldığı gerekçe gösterilerek, hakkında disiplin soruşturması başlatılarak, 1 yıl kademe ilerlemesinin durdurulması cezası verildi.

Aylık kesme cezası
Temel hak ve özgürlükler kapsamında yer alan grev hakkını kullandığı için Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Aslı Engin Arslan adlı eğitimci, 2 günlük grev kararına katıldığı gerekçesiyle 9 Aralık 2015 tarihinde aylıktan kesme cezasına maruz kaldı

IŞİD'i kınadığı için açığa alındı
IŞİD'in saldırılarını kınadığı ve Kobanê'de yaşananlarla ilgili olarak Facebook üzerinde paylaşım yaptığı gerekçesiyle hakkında soruşturma açılan eğitim emekçisi Bülent Yıldız açığa alındı. Ardından İrfan Kayas, Ali Rıza Öner, Mertan Özcan, Serkan Doğan, Helin Doğan, Turan Fırat, Leyli Ertürk ve Serdar Güz açığa alınan eğitimciler arasında yer aldı.

Katilin bulunmasını istedi işinden oldu
Eğitim Sen Aydın Şubesi üyesi Erhun Yalçın hakkında 25 Ekim 2015 tarihinde Facebook sayfasında "Yüzü kapalı eylemcinin kimliğini 2 saatte açıklayan devlet, Berkin Elvan'ın yüzü açık katilini 2 yıldır açıklamıyor" paylaşımını gerekçe göstererek, "Devlet memurluğundan çıkarma" cezası verildi. Devlet memurluğunda çıkarılan diğer eğitimci ise, Eğitim Sen Ağrı Şubesi üyesi Deniz Sağlamtaş oldu.

Akademisyenler hedefte
"Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adıyla bir araya gelen, 453'ü Eğitim Sen üyesi olan bin 128 akademisyen, "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisini imzaladıkları için devletin hedef tahtasına oturtuldu. Buna göre, vakıf üniversitelerindeki 324 imzacı akademisyenden 19'u hızla işten atılırken, 60'ı devlet üniversitesinde 455 kişiye idari soruşturma açıldı. Barış istedikleri için 27 akademisyen açığa alınırken, Mersin Üniversitesi'nden 4, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nden ise 1 akademisyen olmak üzere toplam 5 akademisyen çeşitli bahanelerle işten atıldı; 4 akademisyen de tutuklandı. (Kızılbayrak)


Üye OlÜye Girişi