Onedio digital oyun sektörüne giriyor

 

Onedio Bilişim Yazılım Medya Teknoloji A.Ş CEO’su Kaan Kayabalı, her ay 30 milyon farklı kişiye dokunduklarını ve üç içinde Türkiye'nin en büyük medya şirketi omayı hedeflediklerini söyledi.

07.04.2019
Yazı Boyutu:  
Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Yönetim Kurulu ve üyeleri, Türkiye'de digital yayıncılığın önemli isimlerinden Onedio CEO’su Kaan Kayabalı’yı, şubede gerçekleşen toplantıda ağırladı.

Onedio CEO’su Kaan Kayabalı, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde okurken kurduklarını İlk şirketleri KADE ile kameramansız video çekim sistemi üzerinde ilerlediklerini, T ürkiye’de spor teknolojilerinin ilerlemeyeceğini düşünerek teknolojiyi değiştirme kararı aldıklarını söyledi.  Savunma sanayinin Ankara’da çok gelişmiş olduğu için termal kameradan insan tespit eden bir sistem oluşturduklarını ve bunu özel sektöre de yönelttiklerini anlatan Kayabalı   2009'lu yılarda geliştirdikleri plaka tanıma sistemi ile medyanın dikkatini çektiklerini  kaydetti.

Kaan Kayabalı “Biz ilk defa Türkiye’de yüksek çözünürlüklü sistemler ile plaka tanıma sistemi yaptık. Plaka tanıma sistemi ile şeridi ortalarsanız kameranın görüş açısından çıkıyorsunuz. Plakanın bir yarısı bir kamerada diğeri bir kamerada kalıyor.Geliştirdiğimiz sistemle bu durumu engelledik. Gururla anlatıyoruz. Bütün araçları okuyor. Orta şeritte gidilse dahi diye. Ertesi sabah medyada ‘EDS sistemi açığı bulundu.’ Formatında haberlerle karşılaştık. O gece onedio.com domainini satın aldım. Şirketimiz yıllar içinde katlanarak büyüdü. 2016 yılında Rusya pazarına açıldık. Ankara İstanbul ve Rusya da 120 kişilik bir ekibimiz var. Her gün 5 milyon her ay 30 milyon farklı kişiye dokunuyoruz. Özellikle 18-30 yaş aralığında Türkiye’nin en popüler internet sitesi. Markalardan reklam alarak sürecimize devam ediyoruz. Şu an Rusya da her ay 10 milyon farklı kişiye dokunuyoruz. Amacımız 3 yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük medya şirketi olmak” dedi.“Oyun sektörüne yöneleceğiz”

Dijital alana ve oyun sektörüne yönelişin fazla olduğunu, kendilerinin de bu anlamda yatırım yapacağını sözlerine ekleyen Kaan Kayabalı “Oyun sektörü Türkiye’de güzel bir ivme yakaladı. Bizde bu noktada yatırım yapıyoruz” dedi. 

“Girişimcilik yatırımcılık ekosistemi az da olsa gelişmeye başladı.” İfadelerini kullanan Kayabalı “En büyük eksiklik Türkiye’de çok iyi bir elektronik sistem geliştirir birkaç müşteriniz olur. Bende yaparım mantığı olduğu için Start Up’a faydası olmuyor. Destekleme politikası yürütülmeli. Türkiye’de zengin iş adamları Start Up almıyor. Çiçek Sepeti, Yemek Sepeti, Gitti Gidiyor bunun en güzel örneği. En büyük sıkıntı bu” açıklamasında bulundu. (Dilara Aydoğdu)

Üye OlÜye Girişi