Onur ödülü bu yıl  kötü kadın ın

 

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali nin onur ödülüne bu yıl Türk sinemasının unutulmaz kötü kadın larına hayat vermiş Lale Belkıs değer bulundu

18.03.2010
Yazı Boyutu:  

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 6-13 Mayıs 201018_ks_ucansuprge_onur_odullleri_laLE_belk__z.jpg tarihleri arasında 13. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanırken, “Uçan Süpürge Onur Ödülü” ve “Bilge Olgaç Başarı Ödülleri”nin sahipleri de belli oldu.

Uçan Süpürge Onur Ödülü bu yıl, Türk sinemasının unutulmaz “kötü kadın”larına hayat vermiş, 15 filmlik kısa filmografisine rağmen derin izler bırakmış oyuncu Lale Belkıs’ın olacak. Ödülün, “İdeal iyi, uslu kadınları değil uyumsuz kadınları oynamayı seçtiği, Yeşilçam sinemasında kötülüğü zarafetle taşıdığı, mankenlikten tiyatro ve sinema oyunculuğuna, müzikten resme pek çok sanat alanında kendine özgü bir duruş yarattığı ve 1961’de başlayan oyunculuk kariyerini bugünlere dek taşıdığı” gerekçesiyle Lale Belkıs’a verildiği belritildi..

Festival’in, 1994’te aramızdan ayrılan, sinemamızın usta yönetmeni Bilge Olgaç’ın adına düzenlediği Başarı Ödülleri’nin bu yılki sahipleri sanat yönetmeni Deniz Özen ile oyuncu Gülsen Tuncer oldu.

Ödüller 6 Mayıs’ta Devlet Opera ve Balesi Salonu’nda yapılacak Açılış Töreni’nde sahiplerini bulacak.

13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali 6-13 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek. Yaklaşık 100 filmlik bir programla sinemaseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanan Festival’in bu seneki teması “Kötülük” olarak belirlendi. Kadınların mitolojiden dinlere, edebiyattan sinemaya uğursuzluğun ve kötülüğün kaynağı ya da temsilcisi olarak gösterilmelerini sorgulayacak olan Festival, çekici, kışkırtıcı, acıklı ya da eğlenceli filmler eşliğinde cadı olmayı seçmiş kadınların hikayelerini seyirciyle buluşturacak.


Üye OlÜye Girişi