Orhan Kemal 105 yaşında

 

Toplumcu gerçekçi edebiyatımızın önemli yazarlarından Orhan Kemal'in 105. yaşı Cihangir'de bulunan Orhan Kemal Müzesi'nde dostları, sanatçılar ve okurları tarafından kutlandı.

16.09.2019
Yazı Boyutu:  
Kutlamaya; Orhan Kemal'in çocukları Yıldız, Kemali ve Işık Öğütçü, sanatçılar Nilgün ve Aydın Ilgaz, Mehmet Said Aydın, Semra Kandemir, Nihat Kemal Ateş, Ece ve Ekrem Ataer, CHP Beyoğlu İlçe Başkanı ve üyeleri, CHP Beyoğlu Meclis Üyesi Reyhan Meral, CHP Beşiktaş Meclis Üyesi İnan Güney ve yazarın okurları katıldı. 

"Çok acıdır, babamın hiçbir zaman doğum gününü kutlamadık" diyen Işık Öğütçü şunları söyledi:

"Bugün kutlamamız aslında onun o hak ettiği doğum günlerini yapamamanın bir karşılığı. Şimdi kutluyoruz. Müzesinde onun eşyalarıyla ve anılarıyla şu an birlikteyiz. İnanıyorum ki o da burada, okurlarıyla, onu seven ve değerini bilen kişilerle birlikte."

Orhan Kemal'in Kızı Yıldız Öğütçü ise şöyle konuştu:

"Babam çok hayat dolu bir insandı. Hayatımız çok sıkıntılarla geçti. Durumumuz iyi olmadığından doğum gününü kutlayamazdık." Babasıyla arkadaş gibi her şeyi konuştuğunu anlatan Yıldız Öğütçü, "İnsanları çok severdi. Ben öyle tahmin ediyorum ki babam şimdi bizi izlemekte ve sevenlerinin burada olmasından okurlarının kutlama yapmasından dolayı çok mutludur. Yaşasaydı bu güne çok sevinirdi" dedi.Orhan Kemal hakkında

Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü. 15 Eylül 1914 tarihinde Adana'da doğdu. 2 Haziran 1970 günü 55 yaşında hayatını kaybetti.  Öykü, roman ve oyun yazarı olan Orhan Kemal'in bazı eserleri: "Avare Yıllar" (1950), "Murtaza" (1952), "Bereketli Topraklar Üzerinde" (1954), "Devlet Kuşu" (1958), "El Kızı" (1960), "Hanımın Çiftliği" (1961), "Eskici ve Oğulları" (1962), "Gurbet Kuşları" (1962) "72. Koğuş" (1967-Oyun).( Bianet)

Üye OlÜye Girişi